Forside NYHETER I helgen skjer det: Gratis for alle

I helgen skjer det: Gratis for alle

I helgen skjer det: Gratis for alle
Shutterstock

Søndag 18. januar skjer det noe helt spesielt.

Akkurat nå leser andre

Søndag 18. januar markerer SkiStar World Snow Day ved å åpne bakken gratis for innbyggere i både Hemsedal og Trysil. Alle som bor i kommunene får denne dagen mulighet til å benytte seg av både heiskort og skiutleie uten kostnad.

Den internasjonale snødagen arrangeres verden over, med et tydelig mål om å få flere barn og unge ut i aktivitet på snø.

For SkiStar er dette en anledning til å gjøre vintersport mer tilgjengelig – spesielt for lokalsamfunnene rundt destinasjonene.

Gode snøforhold gir perfekte rammer

Etter en periode med rikelig snøfall i fjellet, og med mer snø meldt i dagene som kommer, er forholdene nå svært gode. SkiStar melder at nesten samtlige heiser og nedfarter er åpne for sesongen.

«Det er ekstra hyggelig å kunne invitere lokale innbyggere til World Snow Day når forholdene er så gode og vi har mye snø i anleggene våre», sier Stefan Sjöstrand, administrerende direktør i SkiStar.

Les også

Lavere terskel for skiglede

Bak initiativet ligger et ønske om å senke terskelen for å komme seg ut i bakken. Når både utstyr og heiskort er gratis, håper SkiStar at flere barn og unge får prøve ski – kanskje for aller første gang.

«Utgangspunktet vårt er enkelt: Når det er lett å komme i gang, får flere barn og unge oppleve gleden ved ski og aktivitet på snø. Med World Snow Day ønsker vi å gjøre skiopplevelsen både enkel og morsom – nært hjemmet og uten kostnad for heiskort og utstyr», sier Sjöstrand.

Tilbudet gjelder for lokale innbyggere

For å benytte seg av tilbudet må man være folkeregistrert i Hemsedal eller Trysil, og kunne dokumentere dette. Gratisordningen gjelder kun for de som ikke allerede har sesongkort eller gyldig SkiPass, og tilbys parallelt med ordinær drift i anleggene.

I Hemsedal er målet å skape gode skiopplevelser som kan gi varig motivasjon til et aktivt friluftsliv.

«Denne dagen handler om å senke terskelen og skape gode opplevelser på ski. Når barn får oppleve mestring og skiglede tidlig, legger det grunnlaget for et aktivt friluftsliv videre. Vi er glade for å kunne invitere innbyggerne i Hemsedal til en dag med snø, aktivitet og fellesskap», sier Jonatan Eklöf, destinationssjef i SkiStar Hemsedal.

Les også

Også i Trysil er ambisjonen å gjøre vinteraktivitet lett tilgjengelig for lokalbefolkningen.

«World Snow Day er en fin anledning til å invitere flere lokale barn og unge ut i bakken. For oss handler det om å gjøre ski tilgjengelig, skape skiglede og gi flere muligheten til å oppleve hvor gøy det er å være i aktivitet på snø», sier Gudrun Sanaker Lohne, destinationssjef i SkiStar Trysil.

Ads by MGDK