Rema 1000 fjerner populær vare.
Akkurat nå leser andre
Det klassiske Kinder-egget er på vei ut av hyllene i over 600 Rema 1000-butikker. Beslutningen gjelder Norge, der kjeden nå trapper opp arbeidet mot bruk av palmeolje i matvarer. I Danmark velger Rema 1000 foreløpig en annen strategi.
Utfasing av Kinder-produkter skjer som en del av Rema 1000 Norges miljøsatsing. Ifølge kjeden er palmeolje en viktig årsak, ettersom produksjonen forbindes med avskoging av regnskog. Det skriver B.T
«Hvis en leverandør ikke ønsker å fase ut palmeolje i mat, foretrekker vi å velge alternative produkter uten palmeolje», sier innkjøpsdirektør Line Aarnes i Rema 1000 Norge til Nettavisen.
Mandag opplyste Rema 1000 Norge også at hele iskremutvalget nå er palmeoljefritt, nettopp av hensyn til miljøet.
I Danmark er tonen mer forsiktig. Kommunikasjons- og ansvarsdirektør Jonas Schrøder i Rema 1000 Danmark sier til BT at kjeden ikke har planer om å fjerne Kinder-produktene med det første.
Les også
«Vi vurderer ikke å fase ut Kinder for øyeblikket, men som et eksempel vil vi snart komme opp med et palmeoljefritt alternativ til Kinder-egget og ha begge i hyllen – i hvert fall en periode», sier han.
På spørsmål om hvorfor Danmark ikke følger den norske linjen allerede nå, svarer Schrøder at prosessen har kommet ulikt langt i de to landene.
«De startet utfasingen før oss og har pågått en stund, så vi går bare gjennom alt med leverandørene våre i løpet av disse månedene.»
Samtidig understreker han at også Rema 1000 Danmark vil bevege seg i samme retning på sikt.
Han opplyser at kjeden forventer å følge den norske modellen » innen en årrekke «, med mål om å redusere belastningen på regnskogen.
Les også
Flere leverandører har allerede begynt å fjerne palmeolje fra deler av sortimentet. Blant dem er sjokolade- og godteriprodusenten Spangsberg og snacksprodusenten Nordthy, ifølge Schrøder.