Nå går Rema 1000 ut og svarer.
Akkurat nå leser andre
Prisen på melk, kaffe og kjøttdeig merkes mer enn noen gang før.
For mange har handleturen blitt et lite regnestykke, der hver krone teller. Tilbudsavisene finleses, og appene sjekkes nøye før man setter kursen mot butikken.
Samtidig kjemper dagligvarekjedene hardt for å trekke kundene til sine butikker. Konkurransen er tøff – og retorikken har blitt enda tøffere.
Akkurat nå er det full priskrig mellom Rema 1000 og Lidl.
Bakgrunnen er at den tyske kjeden har lansert en annonse der de sammenligner prisene på sine egne økologiske varer med konkurrentenes.
Les også
Ifølge annonsen ligger Lidl totalt sett 7,4 prosent lavere enn Rema 1000 på de utvalgte varene.
Det har fått den norske kjeden til å reagere.
Kommunikasjonsdirektør Jonas Schrøder går hardt ut mot den tyske konkurrenten i et skriftlig svar til B.T.
Han oppfordrer kundene til å velge Rema 1000 og slippe bryet med problemene han mener Lidl sliter med – uten å nevne dem direkte.
Blant annet trekker han frem at kundene hos Rema 1000 slipper kundeklubber, bonuspoeng og tomme hyller.
Les også
Forvirring rundt prisene
B.T. har også gjort sin egen sammenligning av prisene på flere økologiske hverdagsvarer.
Der var forskjellen mellom de to kjedene mindre enn det annonsen gir inntrykk av – selv om Lidl likevel endte opp med den laveste totalprisen.
Hos Lidl peker innkjøpsdirektør Peer Sandtner på at kjeden har satt ned prisene på 250 varer i løpet av det siste halve året. Han stiller spørsmål ved konkurrentenes reaksjon.
– Vi har faktisk undret oss litt over at konkurrentene våre ikke har fulgt etter på de 250 varene vi har satt ned prisene på, sa han til B.T. tidligere denne uken.
Les også
Ifølge Danmarks Statistik har prisene på matvarer og alkoholfrie drikkevarer økt med 31,8 prosent de siste fem årene.
Det presset gjør priskrigen enda mer intens.