Trump insisterte på at amerikansk støtte forblir intakt.
I moderne konflikter er tidsriktig informasjon ofte nasjonens beste skjold.
Når tidlige varsler uteblir, begynner spørsmål og beskyldninger å fly nesten umiddelbart.
Nå har et plutselig gap i varslingstiden utløst en offentlig ordkrig mellom Washington og en hardt rammet alliert.
Varsler svikter
USAs president Donald Trump avviste tirsdag påstander om at hans team kuttet etterretningsdeling med Ukraina.
Ifølge det polske nyhetsbyrået kom benektelsen kort tid etter at Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj klaget over at Kyiv ikke fikk noe forhåndsvarsel før en ny russisk missilbarrage traff landet.
I samtale med journalister før han gikk om bord i et fly til et valgkampmøte i Alaska, insisterte Trump på at amerikansk støtte forblir intakt. «Vi hjelper dem. Men det vi virkelig prøver å gjøre, er å hjelpe dem med å komme til en endelig løsning. Vi vil at krigen skal ta slutt,» sa Trump, sitert av det polske nyhetsbyrået.
Kort tid etter at Zelenskyj slo alarm om det overraskende bombardementet, grep ukrainske tjenestemenn inn for å klarne luften.
Utenriksminister Andrij Sybiha bekreftet at Washington fortsatt sender etterretningsdata til Kyiv. Han forklarte til det polske nyhetsbyrået at det manglende varselet kun skjedde fordi Moskva brukte «en spesiell type våpen.»
Skylder på hverandre om energi
Til tross for de dødelige angrepene gjentok Trump sitt syn om at både Moskva og Kyiv ønsker fred, selv om ingen av sidene vet hvordan de skal oppnå en avtale. «Til syvende og sist vil alt ordne seg. Vet du hvorfor? Fordi det alltid gjør det,» erklærte han til reporterne.
Spørsmål dreide seg raskt om hvorfor russiske styrker ignorerte Trumps energivåpenhvile ved å bombe ukrainske kraftverk.
Ifølge det polske nyhetsbyrået parerte presidenten ved å bemerke at ukrainske styrker hadde «truffet mange steder» bare dagen før.
Senere i samtalen antydet RMF FM-reporter Paweł Żuchowski at den russiske lederen Vladimir Putin og ukrainske tjenestemenn rett og slett ignorerer Det hvite hus. Trump avviste ideen. Han fortalte den polske journalisten at begge de krigførende sidene «lytter» til ham nå, eller snart vil.