Forside NYHETER Sjokkerende rapport: Pasient lå fastspent i 12 døgn

Sjokkerende rapport: Pasient lå fastspent i 12 døgn

Psykisk helsevern Nordbyhagen, Akershus universitetssykehus
Sivilombudet

Sivilombudsmannen slå alarm om ulovlig bruk av tvang på Ahus.

En fersk melding fra Sivilombudet avslører at pasienter ved Akershus universitetssykehus (Ahus) har vært fastspent i belter ulovlig lenge.

I en undersøkelse ved sykehusets akuttpsykiatriske døgnposter kom det frem at terskelen for å løse ut pasienter ofte var altfor streng, og i en del tilfeller tok det for lang tid fra en pasient var rolig til beltene faktisk ble fjernet.

Belktelagt i 12 døgn

Gjennomgangen av dokumentene viser at en pasient ble liggende beltelagt i nesten tolv døgn, helt uten at det var dokumentert tilstrekkelig innsats for å avslutte inngrepet.

Det står det i Sivilombudets rapport.

«Beltene må løsnes opp så snart den akutte situasjonen har opphørt. Ved våre sykehusbesøk har vi gjentatte ganger sett at rolige pasienter blir liggende fastspent i belter», sier sivilombud Hanne Harlem.

Lovbrudd ved samtlige sykehus

Ahus er det sjette sykehuset Sivilombudet har besøkt i løpet av 2025 og 2026 for å undersøke beltebruk, og ved samtlige sykehus har de lovpålagte vurderingene av forholdsmessighet vært nesten fraværende.

Sivilombudet trekker frem et spesielt alvorlig funn der en pasient ved Ahus ble beltelagt i 42 timer med et brudd i hånden.

Ombudet fant ingen tegn til at sykehuset tok hensyn til smertene og den samlede belastningen da de vurderte hvor lenge beltene skulle være på.

«Vi finner nesten ingen tegn på at sykehusene tar hensyn til den samlede belastningen for pasientene i vurderingen av behovet for belter. Det er alvorlig og øker risikoen for lovbrudd», understreker Harlem.

Gode rutiner

Til tross for den alvorlige kritikken, påpeker Sivilombudet at Ahus også skiller seg positivt ut sammenlignet med andre sykehus.

Sykehuset hadde gode rutiner for løpende oppfølging mens pasientene var fastspent. Tilstanden ble beskrevet i et eget skjema hver time, og selve behovet for beltene ble som hovedregel vurdert minst hver åttende time.

«Dette er positivt. Det er avgjørende at sykehusene gjør jevnlige vurderinger av om beltebruken kan opphøre», sier sivilombudet.

Umenneskelig og nedverdigende

Sivilombudets undersøkelse ved Ahus ble gjennomført i mai i år, og tok for seg tvangsbruk i perioden fra januar 2025 frem til sykehusbesøket.

Bruk av belter på sykehus er et tvangsinngrep med svært høy risiko for umenneskelig eller nedverdigende behandling.

Sivilombudet har nå gitt sykehuset en rekke anbefalinger, som de må svare på hvordan de vil følge opp innen 22. januar.

Vil utfase beltebruk

I Norge foreslo et offentlig utvalg i 2019 at lovhjemmelen for beltebruk burde utfases og etter hvert forbys som hovedregel.

Helse- og omsorgsdepartementet har tidligere uttrykt støtte til dette, og i en ny forskrift for psykisk helsevern, som trådte i kraft 1. juni 2026, er det nå fastslått at vedtak om beltelegging ikke kan vare lenger enn åtte timer.

Ønsker man å opprettholde tvangen utover dette, må det fattes et helt nytt vedtak.

Ads by MGDK