Flere uker før påske er det tomt hos dagligvarekjeden.
Akkurat nå leser andre
Nå vurderer de å importere for å møte den økende etterspørselen. Samtidig advarer Nortura om at det vil være knapphet også gjennom påskeferien.
«Vi spiser dobbelt så mye egg i påska som ellers i året», sier John Trygve Tollefsen, pressesjef i Nortura. Ifølge dem er det vanlig at nordmenn spiser ett egg per dag i påsken – en tydelig vårtradisjon.
Det skriver TV2.
Les også
Utsolgt på Oda.no
Allerede nå er det tomt for egg på Oda.no, og årsaken er en generell mangel i hele markedet.
«Leverandørene klarer ikke å dekke etterspørselen», sier kommersiell direktør i Oda, Robert Ekrem. Han forteller at kjeden frem til nå kun har tilbudt norske egg, men at de vurderer å importere for å sikre utvalget.
Eggmangel fram til høsten
Nortura har tidligere varslet eggmangel helt frem til høsten 2025, en situasjon som ble forverret av en forurensningsskandale tidligere i år, der ti millioner egg måtte tilbakekalles og mange høner ble avlivet. Likevel mener Nortura at dette ikke utgjør den største forskjellen – mangelen skyldes først og fremst en generell underdekning.
«Import av egg er tillatt, og vi forventer at butikkene vil klare å fylle hyllene», sier Tollefsen.
Dagligvarekjedene tar grep
Både Coop og Rema 1000 har forberedt seg på eggtoppen ved å importere egg fra Danmark. Ifølge Coop har hovedleverandøren Den Stolte Hane levert på nivå med fjoråret, men etterspørselen er høyere enn vanlig.
«Det kan bli kortvarig mangel på enkelte eggtyper i noen butikker», sier Harald Kristiansen i Coop.
Rema 1000 melder også om varierende tilgang på norske egg.
«Vi har fortsatt varer på lager, men det kan bli forskjeller fra butikk til butikk», sier kommunikasjonssjef Hege Rognlien.