«Det må du får all del ikke gjøre», advarer ekspertene.
Akkurat nå leser andre
Bank Norwegian, som er en del av Norwegian-konsernet, har over 1,6 millioner kunder i Norden.
Nå kommer en klar advarsel til alle:
«Dette er svindel», advarer ekspertene i Facebook-gruppen Datahjelperne. .
Ikke gjør det
En ny bølge med svindel-e-poster treffer nå nordmenn – og denne gangen er det Bank Norwegian som misbrukes som lokkemat.
Flere brukere melder at de har mottatt en e-post fra avsenderen «banknorwegian-no» med beskjed om å oppdatere kontoinformasjonen.
Les også
Fristelsen til å klikke kan være stor, men ekspertene er krystallklare:
«Ikke gjør det!»
Avsløres på tre sekunder
Ifølge Datahjelperne på Facebook er det flere tydelige tegn på at e-posten er falsk. Avsenderadressen er mistenkelig og har ingen tilknytning til Bank Norwegian.
Lenken i e-posten leder til en useriøs nettside som ikke har noe med banken å gjøre, og selve hilsenen – «Vår kjære kunde» – er svært uvanlig for norske banker.
I den falske e-posten står det blant annet:
Les også
«Vår kjære kunde, For å gjenopprette alle tjenestene som er tilgjengelige for deg, må du bekrefte profilinformasjonen din. Hvis vi ikke mottar riktig bekreftelse, vil vi stenge kontoen din permanent innen 24 timer.»
Denne typen formuleringer er et klassisk pressmiddel svindlerne bruker for å få deg til å handle raskt – uten å tenke deg om.
Slik prøver de å lure deg
Svindlerne spiller på frykten for at noe er galt med kontoen din.
De gir inntrykk av at du må reagere umiddelbart, og håper at du klikker på lenken før du rekker å vurdere om meldingen er ekte.
Vel inne på nettsiden risikerer du å gi fra deg alt fra BankID-opplysninger til kortnummer – informasjon som kan misbrukes umiddelbart.
Gratis hjelp – hele døgnet
Les også
Er du usikker på om en mail du har fått enten fra banken eller andre er korrekt eller svindel, kan du kontakte Datahjelperne, opplyser de i et innflegg på Facebook.
Tjenesten er gratis og åpen hele døgnet, og du får svar innen 15 minutter.
«Det er bedre å dobbeltsjekke én gang for mye enn én gang for lite. Svindlerne blir stadig flinkere til å etterligne ekte meldinger fra kjente selskaper», sier Datahjelperne.
Bank Norwegian opplyser at de aldri ber kunder oppgi sensitive opplysninger via e-post, og oppfordrer kundene til å være oppmerksomme.