Sommerøyeblikket er tilbake – men bare for en liten stund. Til uka venter høsttegn, kald luft og regn.
Akkurat nå leser andre
Hvis du befinner deg på Sør- eller Østlandet denne helga, er det bare én ting å gjøre: Kom deg ut, finn et vann, og nyt varmen. For meteorologene har ett råd til deg: – Nyt mens du kan!
Lørdag og søndag melder Meteorologisk institutt om temperaturer på over 25 grader flere steder på Østlandet og i Agder. Og det beste? Sol. Masse sol. Særlig på Østlandet venter det for det meste pent vær, med nordvestlig bris og kun litt vind på utsatte steder.
På søndag trekker sommervarmen også over til Vestlandet. I Bergen og omegn er det meldt opp mot 20 grader og glimt av sol. I Rogaland og Hordaland blir det lette skyer og pent vær, men vinden kan ta litt tak på kysten.
Men så snur det.
Mandag blir siste dag med temperaturer over 25 grader, ifølge meteorologene. Etter det synker gradene til rundt 20-tallet, og selv om sola kan titte frem av og til, er det et tydelig høstpreg som venter.
Og hva med resten av landet? Vel, Nord-Norge og Trøndelag trekker det korteste strået denne helga. Der venter lavtrykk, regnbyger og temperaturer rundt 11–15 grader. I Finnmark kan man så vidt rekke å kjenne på en 20-tallsdag fredag, men så er det slutt. Lørdag og søndag blir grå, og på de høyeste fjelltoppene kan regnet faktisk komme som snø.
Det blir også kraftig vind i nord og midt i landet, med kast på opptil 25 meter i sekundet enkelte steder. Ikke helt piknikkvær, med andre ord.
Kort sagt: Helga er en liten sommerbonus for deler av landet. Men når mandagen kommer, går vi inn i en ny fase. Kanskje ikke helt høst ennå – men du merker det på lufta. Så finn frem solkremen, badetøyet og nyt øyeblikket mens det varer. Dette kan være siste sjanse.