Forside UNDERHOLDNING Tidligere frisør avslører: «Dette såret Diana mest ved ryktene om...

Tidligere frisør avslører: «Dette såret Diana mest ved ryktene om Harry»

Hva har rødt hår, en gammel affære og britisk humor til felles? Mye mer enn du tror.

Akkurat nå leser andre

En tidligere frisør for prinsesse Diana har nå uttalt seg om et gammelt rykte som aldri helt har sluppet taket i den britiske offentligheten: påstanden om at prins Harry egentlig ikke er prins Charles sin sønn. Og nå setter han skapet på plass.

Frisøren Richard Dalton jobbet tett med Diana i årevis, helt fra 1981 til 1990. Han så hvordan mediedekningen kunne gå inn på henne, og spesielt ett rykte gjorde ekstra vondt. Det handlet selvsagt om Harrys røde hår og den mye omtalte likheten med major James Hewitt – Dianas tidligere elsker. Det skriver Express.

Naturlig rødt hår

Historien om at Hewitt kunne være Harrys egentlige far fikk bein å gå på, mye fordi både han og prinsen har rødt hår. Men Dalton tilbakeviser ryktene med et enkelt poeng: Rødt hår går igjen i Spencer-familien.

«Jeg klippet broren hennes Charles Spencer i mange år, og han hadde knallrødt hår. Det samme hadde søsteren Lady Sarah,» sier Dalton. Han legger til at han den gang ikke kunne uttale seg offentlig, men nå synes han det er viktig å rydde opp.

Prins Harry selv skriver om temaet i sin bok «Spare», hvor han går hardt ut mot både presse og kongehuset. Ifølge ham ble ryktene ikke bare ignorert, men faktisk gjort narr av – også av faren, kong Charles.

Les også

I boka beskriver Harry hvordan Charles pleide å spøke:

«Hvem vet om jeg egentlig er prins av Wales? Kanskje din virkelige far sitter på Broadmoor, gutten min!» En vits som, ifølge Harry, var alt annet enn morsom.

«Det var et rykte folk ikke fikk nok av,» skriver han.

«Kanskje det fikk folk til å føle seg bedre å tro at mitt liv var latterlig.»

Ubegrunnet rykte

Men fakta er uomtvistelige: Diana møtte ikke Hewitt før etter at Harry var født. Forholdet deres startet først i 1986, mens Harry ble født i 1984. Likevel ble affæren senere bekreftet av Diana selv i et intervju med BBC i 1995.

Les også

«Ja, jeg elsket ham. Men jeg ble veldig skuffet,» sa hun den gang, og refererte til at Hewitt hadde bidratt til boken «Princess in Love», som avslørte mange detaljer om forholdet deres.

Historien har fått nytt liv mange ganger, men den tidligere frisørens ord kaster nytt lys over hvor sårende den var for Diana. Hun visste at ryktene ikke stemte, men det hindret ikke pressen i å koke suppe på det i årevis.

Og kanskje er det på tide å la dette rykte hvile i fred. For som frisøren sier:

«Spencer-familien hadde rødt hår. Ferdig snakka.»

Ads by MGDK