Forside Biler Ny regel fra nyttår: Bilister må ha oransje varsellys i...

Ny regel fra nyttår: Bilister må ha oransje varsellys i bilen

Orange light car
VIDEOMUNDUM / Shutterstock.com

En ny trafikkregel skal gjøre veiene tryggere – og krever at bilister har et lite, oransje lys med i bilen.

Akkurat nå leser andre

Nye regler for trafikksikkerhet dukker stadig opp, og det gjelder å følge med.

Her hjemme har vi etter hvert vent oss til endringer som nye fartsgrenser og veiskilt. Men også når du kjører i utlandet, er det viktig å vite hva som gjelder der du ferdes.

I Spania innføres det nå krav til nytt sikkerhetsutstyr ved bilstans eller motorhavari.

Det holder nemlig ikke lenger å sette ut en varseltrekant – fra 2026 må alle bilister også ha et blinkende oransje lys, kjent som V16-beacon, i bilen.

Det skriver Top Gear.

Skal plasseres på biltaket

Les også

Varsellyset skal settes på taket dersom bilen bryter sammen, og skal gjøre kjøretøyet synlig på lang avstand i minst 30 minutter.

Målet er å redusere faren for ulykker når biler står fast på veien, opplyser de spanske veitrafikkmyndighetene Dirección General de Tráfico (DGT).

Har innebygd teknologi

Lyset gjør mer enn bare å blinke.

Enheten er nemlig utstyrt med et digitalt SIM-kort som automatisk sender bilens nøyaktige posisjon til nødsentralen når den aktiveres.

Dermed kan redningspersonell raskere finne frem – selv på øde eller uoversiktlige veier.

Les også

For å sikre kvaliteten har Spania bestemt at kun godkjente enheter får brukes.

Et V16-lys skal kunne vare i opptil 12 år, og batteriet fungerer i inntil 18 måneder før det må lades.

Lurt å være forberedt

Skal du på bilferie i Spania fra 2026, bør du altså ha et oransje varsellys liggende i bilen.

Det kan snart bli like obligatorisk som refleksvesten – og like viktig for sikkerheten.

Ads by MGDK