EU foreslår utsettelse av nytt klimakvotesystem.
Akkurat nå leser andre
EU-landene har blitt enige om å foreslå at det nye kvotesystemet for bygg, transport og enkelte andre sektorer blir utsatt i ett år. Dette betyr at Norge også vil omfattes av endringen dersom forslaget vedtas.
Det såkalte Emission Trading System 2 (ETS 2) var opprinnelig planlagt å tre i kraft i 2027, men nå ligger det altså an til at oppstarten utsettes til 2028. Det skriver Sol.no
Del av større klimakompromiss
Utsettelsen er en del av det kompromisset som gjorde at EU tidligere denne uken klarte å enes om et nytt klimamål for 2040. Før forslaget kan bli endelig, må det imidlertid godkjennes av EU-parlamentet.
Dersom det skjer, vil også Norge følge etter. Som Miljødirektoratet skriver i et notat: «Utsettelsen vil også gjelde for Norge.»
Fra industri til bygg og transport
EUs første kvotesystem, kjent som ETS 1, ble innført i 2005 og omfatter blant annet industri, kraftproduksjon, luftfart og maritim transport. Hovedmålet med systemet er å redusere utslipp av klimagasser ved at virksomheter må kjøpe utslippskvoter. Norge sluttet seg til ordningen i 2008.
Les også
Den nye ordningen, ETS 2, skal på samme måte regulere utslipp fra sektorer som benytter fossile brensler – først og fremst veitransport og bygg.
Krav om overvåking og rapportering
Når systemet etter planen innføres, må berørte sektorer ha både utslippstillatelse og tildelte kvoter. I tillegg må de overvåke og rapportere sine utslipp.
Grunnen til utsettelsen
Bakgrunnen for forslaget om å skyve på oppstarten, er hensynet til husholdningene i EU. Mange bygninger i medlemslandene varmes fortsatt opp med olje- eller gassfyring, og «en utsettelse vil gi husholdningene mer tid til å tilpasse seg høyere brenselskostnader».
Hva det betyr for Norge
Siden Norge deltar i EUs klimakvotesystem gjennom EØS-avtalen, vil endringer i regelverket automatisk påvirke norske sektorer som omfattes av ordningen. En utsettelse av ETS 2 betyr derfor at kravene til utslippskvoter for transport- og byggsektoren i Norge også vil bli utsatt med ett år – fra 2027 til 2028.
For husholdninger og bedrifter i Norge innebærer det at kostnadsøkningen knyttet til drivstoff og oppvarming også blir utsatt.