Forside FORBRUKER Denne Android-appen avslører hvem som har vært på mobilen din

Denne Android-appen avslører hvem som har vært på mobilen din

Mistenker du at noen snoker på telefonen din når du ikke ser? En populær Android-app kan gi deg svaret.

Appen tar nemlig et bilde av personen som forsøker å låse opp mobilen dersom vedkommende taster inn feil PIN-kode eller opplåsingsmønster.

Tar bilde ved mislykket opplåsing

Appen heter WTMP, som står for «Who Touched My Phone», og er lastet ned over ti millioner ganger fra Google Play.

Når funksjonen er aktivert, registrerer appen alle mislykkede forsøk på å låse opp telefonen. Samtidig bruker den frontkameraet til å ta et bilde av personen som holder mobilen.

I tillegg lagres tidspunktet for forsøket, slik at du kan se nøyaktig når det skjedde.

Viser hva som skjedde på mobilen

Hvis noen faktisk klarer å låse opp telefonen, kan appen også vise hvilke apper som ble åpnet etter opplåsingen.

På den måten får du ikke bare vite hvem som brukte mobilen, men også hva vedkommende gjorde.

For å se informasjonen åpner du loggen i appen og velger den aktuelle hendelsen.

Krever noen tillatelser

For at WTMP skal fungere som den skal, må den få tillatelse til å kjøre i bakgrunnen og bruke mobilens kamera.

Det finnes imidlertid en ulempe. På mange Android-telefoner kan ansiktsgjenkjenning slutte å fungere mens appen er aktiv, fordi både appen og ansiktslåsen trenger tilgang til kameraet.

Advarer mot misforståelse

Når appen ber om administratorrettigheter, kan Android vise en advarsel om at appen kan slette data dersom feil passord tastes inn flere ganger.

Utvikleren understreker at dette er en standardmelding fra Android og ikke noe WTMP faktisk gjør. Ifølge utvikleren brukes administratorrettighetene kun til å overvåke mislykkede opplåsingsforsøk, og appen sletter ikke innhold på telefonen. Det skriver chip.

WTMP er kun tilgjengelig for Android-enheter. Det finnes ingen tilsvarende versjon for iPhone.

Ads by MGDK