Etter 56 år forsvinner den mørke varianten av Toblerone fra britiske butikker, melder DinSide (Dagbladet).
Den ikoniske sjokoladen som har vært med siden 1969, blir nå tatt av markedet – og årsaken er en blanding av dårlige kakaohøster og at folk rett og slett ikke kjøper nok av den lenger.
Den mørke epoken er over
Toblerone mørk – den litt mer voksne, bitrere varianten av den klassiske trekantsjokoladen – har hatt en trofast fanbase i over fem tiår.
Men nå sier Mondelez, selskapet bak Toblerone, at det er slutt. Mørk Toblerone på 360 gram fjernes fra hyllene i Storbritannia.
Det høres kanskje brutalt ut, men ifølge Mondelez handler det om én ting: Salget går dårlig.
Folk går heller for den originale melkesjokoladen, og da gir det ikke mening å bruke ressurser på en variant som støver bort i butikkhylla.
Kakaokrise – en bitter bismak
Men det er ikke kun smaksløkene som har avgjort sjokoladeskjebnen.
Prisene på kakao har skutt i været det siste året, blant annet på grunn av tørke og dårlige avlinger i Vest-Afrika, der mesteparten av verdens kakao kommer fra.
Når kakaoprisen går opp, blir det ekstra dyrt å produsere mørk sjokolade – som inneholder mer kakao enn vanlig melkesjokolade.
En dårlig kombo for mørk Toblerone.
Blir Toblerone borte helt? Neida.
Du kan fortsatt kose deg med den klassiske Toblerone i både små og store pakker.
Det er altså ikke total Toblerone-krise – bare et farvel til den mørkere, litt mer sofistikerte varianten.
Så hvis du elsker mørk Toblerone – løp og kjøp mens du fortsatt kan! Når lagrene er tomme, er det game over for denne sveitsiske godbiten i britiske butikker.
Og kanskje snart i andre land også?