Hageeiere som ønsker frodigere planter og rikere blomstring, kan oppnå store resultater med en svært enkel teknikk – og det tar bare 15 sekunder. Metoden heter "kniping" og innebærer å fjerne det myke vekstpunktet øverst på hovedstilken til planten. Dette får planten til å slutte å vokse i høyden og i stedet sette energi i sideskudd, skriver Express.
Resultatet blir en kraftigere, mer buskete vekst med flere blomster. Spesielt i tørre perioder er teknikken nyttig, fordi plantene utvikler en mer robust struktur som bedre tåler tørke. Den styrker samtidig planten slik at den ikke blir høy, slengete eller faller sammen i regnvær.
Knipingen bør utføres når planten er rundt 15 cm høy og har flere sett med friske blader. Vekstpunktet finnes rett over et bladpar. Ved å bruke fingrene eller en ren saks, fjerner man én til to centimeter av det myke skuddet. Dette kan gjentas én eller to ganger gjennom sesongen.
Teknikken egner seg best for ettårige sommerblomster og sarte flerårige planter som har rask vekst og lett blir høye. Eksempler på slike planter er erteblomster, kosmos, løvemunn, fuksia, basilikum, mynte og pelargonia.
Fordelene er mange: flere blomster, tettere vekst og sterkere planter. Det er viktig å unngå kniping på vedaktige eller saktevoksende planter som lavendel og busker – disse krever mer spesifikke beskjæringsteknikker.
Er du usikker på om planten egner seg for kniping? Hvis den naturlig utvikler sideskudd, er svaret som regel ja.