Angriper turister i Spania

16/06/2025 10:02

Yvonne

NYHETER
Foto: PanSvitlyna / Shutterstock
Intetanende turister i Spania har fått seg en ubehagelig opplevelse denne helgen.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Angrepene har skjedd både i Barcelona og Mallorca, og andriperne utelukker ikke at de vil slå til igjen.

Det er nemlig stor misnøye mot den voksende turismen som har fått en rekke demonstranter til å gå til angrep på turistene. Våpnene er vannpistoler som de retter mot de besøkende.

Flere store turistdestinasjoner i Sør-Europa har planlagt lignende aksjoner i tiden fremover for å skape oppmerksomhet rundt utfordringene de lokale står i når det handler om masseturisme.

For selv om turistene gir jobber og økt aktivitet i mange byer og bygder sørover i Europa, er det også stor misnøye mot de problemene som også følger med.

Den helgen har det vært en rekke demonstrasjoner i både Barcelona og på Mallorca.

I fjor besøkte 15,5 millioner turister Barcelona - en by hvor det til vanlig bor 1,7 millioner fastboende. Det går ut over lokalbefolkningen, og mange tyr nå til sterkere midler for å rette fokus mot problemet.

Sprutet på folk på fortauskafé
"Vannpistolene er for å plage turistene litt", sa Andreau Martínez smilende til nyhetsbyrået AP etter å ha vannet et par som satt på en fortauskafé i Barcelona.

Martínez sier at husleien hans har økt med mer enn 30 prosent. Stadig flere leiligheter i nabolaget hans leies ut kortsiktig til turister til tross for at myndighetene har lagt stramme restriksjoner på utleie av biluger gjennom tjenester som AirBnB.

"Barcelona har blitt overlatt til turistene. Dette er en kamp for å gi Barcelona tilbake til innbyggerne", sa han videre.

Turistnæringen i Spania står for 12 prosent av landets brutto nasjonalprodukt, og mange peker på den vanskelige balansegangen mellom å holde egne innbyggere fornøyde, og beholde de store inntektene som de besøkende turistene gir.