Har du kjøpt denne basmati-risen? Den trekkes nå fra markedet etter funn av potensielt skadelige stoffer.
Akkurat nå leser andre
Et parti Al Shalan Sella Basmati-ris fra India blir nå trukket fra markedet etter at det er påvist mineraloljekomponenter (MOSH og MOAH) i produktet.
Importøren, Nordic Engros AS, advarer forbrukere om risikoen og ber dem enten kaste risen eller returnere den til butikken der den ble kjøpt. Det skriver Mattilsynet
Den aktuelle basmati-risen ble importert i mai 2024, med en best før-dato satt til 08/2026. Totalt 500 kg av produktet har blitt distribuert til frittstående dagligvarebutikker over hele landet.
MOSH og MOAH er mineraloljekomponenter som kan ende opp i næringskjeden gjennom ulike kilder, inkludert miljøforurensning, maskinsmøremidler, eller migrasjon fra emballasje som er i kontakt med matvarer.
Forskning viser at «MOAH kan ha gentoksiske effekter og kan være kreftfremkallende», mens «MOSH er kjent for å samle seg i leveren og lymfesystemet».
Les også
Forbrukere som har kjøpt produktet, oppfordres til å ikke bruke det og levere det tilbake til utsalgsstedet for refusjon eller sikker kassering.
