Den populære isen kjent som "Amerikaner", med to iskuler, syltetøy, fløte og en fløtebolle på toppen, skal nå få nytt navn. Endringen kommer ikke på grunn av en ny smak, men av politiske grunner.
Det skriver TV2.
Eier Frank Hansen ved Ishuset Faaborg i Danmark forteller at beslutningen om å endre navnet er en reaksjon på den nåværende politiske stemningen og USAs omdømme, spesielt etter Donald Trumps tid som president. Tollenes påvirkning, den aggressive utenrikspolitikken og Trumps tidligere uttalelser om å kjøpe Grønland har ført til økende skepsis mot amerikanske produkter – kanskje spesielt i Danmark. I den sammenheng ønsket Hansen å skape litt debatt og samtidig bidra med humor i en ellers alvorlig tid.
Som en del av kampanjen la Ishuset Faaborg ut et innlegg på Facebook der de etterlyste forslag til nytt navn på isen. Responsen lot ikke vente på seg – hundrevis av forslag strømmet inn, men ikke alle var like positive. Mange brukere uttrykte skepsis til at en iskiosk blander seg inn i politikk, og noen truet med å boikotte stedet.
Iskiosken hadde til og med lekt med ideen om å lage en is kalt "Trump" – en vaffel uten iskuler – men valgte å la være for å unngå ytterligere kontrovers. Ifølge Hansen var navneendringen først og fremst ment som en spøk, ikke et politisk standpunkt. Han understreker at det er en humoristisk respons på en politisk virkelighet som mange opplever som tung og negativ.
Selv om reaksjonene har vært blandede, ser Ishuset Faaborg ikke ut til å trekke seg fra navneendringen. De planlegger å velge et nytt navn etter påske basert på innspill fra kundene. Hansen erkjenner at endringen i seg selv er et slags politisk signal, men mener at det handler mer om å følge med i tiden enn å skape splid.
Iskiosken har med denne kreative kampanjen skapt engasjement langt utenfor Faaborg – og samtidig satt fokus på hvordan selv noe så uskyldig som en iskule kan bli politisk i en tid hvor samfunnsdebatten påvirker de fleste områder av livet.