Nå kommer nye skilt: Gode nyheter for alle med elbil

24/06/2025 20:47

Yvonne

NYHETER
foto: Shutterstock
foto: Shutterstock
De nye skiltene skal bedre trafikkavviklingen og forhindre køer.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Statens vegvesen skilter om to strekninger på E18 i Asker og i Bærum for bedre trafikkavvikling.

Arbeider starter allerede denne uken.

Skiltningen vil foregå fra Asker og innover i retning Oslo, opplyser Statens vegvesen i en melding til de reisende i hovedstadsområdet.

De nye reglene gjelder fra det tidspunktet skiltene er satt opp.

Monteringen av skilt og merking i asfalten er nattarbeid og vil bli ferdig tidlig i juli. Trafikken vil bli lite berørt.

I tillegg til at fartsgrensen settes ned noen steder, vil flere bilister få mulighet til å benytte kollektivfeltet.

Elbilister i kollektivfeltet - igjen
Endringen er en god nyhet for dem som har elbil og som kjører på veiene inn og ut av Oslo.

Et pilotprosjekt gir nå elbiler med to passasjerer tilgang til kollektivfeltet.

Det vil stå 3+ på skiltene hvor denne regelen er gjeldende.

3+ er et forsøk der elbilister får bruke kollektivfeltet med minimum to passasjerer.  Det gir en noe økt bruk av kollektivfeltet uten at det vil være til hinder for kollektivtrafikkene.

Det kan være aktuelt å videreføre 3+ piloten fra Sandvika til Blommenholm. Planleggingen har startet opp, men vil ta noe tid å gjennomføre.

Dette er endringene:

  • En strekning fra Asker til Holmen skiltes om fra kollektivfelt til som tungtrafikkfelt. Her blir det adgang for både busser og tunge kjøretøy. Hastigheten blir redusert til 80 km/t og 60 km/t mellom 06 – 10 på hverdager.

  • Fra Holmen til Sandvika skiltes kollektivfeltet med 3+. Dette er en pilot hvor elmotorvogn med minst 2 passasjerer får kjøre i kollektivfeltet.

Nedenunder ser du de to nye skiltene som blir satt opp på E18 i Asker og Bærum denne sommeren.

Statens vegvesen

Statens vegvesen

Læs også:

Levde 24 år i fangenskap: Sånn har Elisabeth Fritzl det i dag Mange av oss husker denne forferdelige saken. Elisabeth Fritzl var fanget i en kjeller i 24 år, av sin egen far. De siste mange årene har hun levd i frihet med en ny identitet.
Hvis du har denne linjen i håndflaten er du verdens heldigste Har du sett ordentligt på hendene dine i det siste? De kan fortelle deg hvor heldig du er!