Det amerikanske farmasigiganten McKesson har satt i gang en salgsprosess for både apotekkjeden Vitusapotek og selskapet Norsk Medisinaldepot.
Dette kommer frem i selskapets siste resultatpresentasjon, der de beskriver prosessen som «aktiv» og bekrefter at målet er en total europeisk tilbaketrekning.
"Vi vil imidlertid være disiplinert og fokusert på å maksimere aksjonærverdier gjennom salgsprosessen", skriver McKesson, som er børsnotert på New York Stock Exchange og har en markedsverdi på nærmere 900 milliarder kroner (87,8 milliarder dollar).
Ønsker ikke å kommentere detaljer
I dag er Norge det siste landet i Europa hvor McKesson fortsatt har drift, etter å ha solgt unna mesteparten av sin europeiske virksomhet i 2021. I Norge eier selskapet Vitusapotek gjennom Norsk Medisinaldepot, som også er en av landets største legemiddelleverandører. Det skriver E24
Vitusapotek teller rundt 300 apotek og har ifølge egne nettsider omkring 3.000 ansatte.
E24 har forsøkt å få en kommentar fra Vitusapotek, men selskapet viser videre til sin amerikanske eier. Kommunikasjonsrådgiver David Bone hos McKesson svarer i en e-post at de ikke ønsker å kommentere salget på nåværende tidspunkt.
Full exit fra Europa
McKesson begynte sin europeiske ekspansjon tidlig på 2010-tallet, men har de siste årene trukket seg gradvis ut. Allerede i 2021 uttalte konsernsjef Brian Tyler, ifølge HME News, at selskapet planla en full «europeisk exit».
Det er foreløpig ikke kjent hvem som kan være aktuelle kjøpere av Vitusapotek og Norsk Medisinaldepot. E24 har vært i kontakt med Norgesgruppen, et av landets største selskaper, for å høre om de vurderer å gå inn i apotekmarkedet.
Konserndirektør for kommunikasjon og samfunnskontakt i Norgesgruppen, Stein Rømmerud, ønsker ikke å spekulere i fremtidige planer:
"Vi har som policy at slike spørsmål kommenterer vi ikke," sier Rømmerud.