Kirsti Sparboe er død, 79 år gammel.
Kirsti Sparboe er en av Norges mest folkekjære sangere og skuespillere.
Helt fra hun slo gjennom som 17-åring, har hun hatt en lang og innholdsrik karriere.
Oppdaget som 17-åring
Hun ble oppdaget av Arthur Arntzen som dengang var Dagbladet-journalist, og som siden ble kjent for karakteren Oluf. Kort tid etter opptreden i Tromsø, fikk Sparboe platekontrakt hos Arne Bendiksen, og hun opptrådte på TV.
Sparboe står bak en lang rekke hitlåter, hun har spilt i mange teater- og revyoppsetninger, TV-show og film.
De mest kjente sangene hennes er nok «Oj, oj, oj, så glad jeg skal bli», «En sommer er over», «Nordlandsnetter», «Nå og for alltid», og hun fikk også stor suksess i Tyskland og Sverige.
Hun har dessuten fire seire i norsk Melodi Grand Prix, en rekord hun deler med avdøde Jahn Teigen.
Sovnet stille inn
Sparboe døde natt til fredag.
«Mormor sovnet stille inn på sykehuset i natt», bekrefter barnebarnet, Caroline Sparboe (36) på vegne av familien overfor VG.
«Mamma og jeg satt med henne til det siste. Jeg tror mormor satte pris på at vi var der. Det var jo oss tre», sier Caroline Sparboe til avisen.
Helseplager
Kirsti Sparboe har slitt med en rekke helseplager de siste årene. Blant annet er hun kreftoperert flere ganger og har hatt utfordringer med lungene.
En lang rekke kjendiser uttrykker nå sin sorg og kondolanser i sosiale medier. Sparboes egen Facebook-profil fylles med hjerter fra hele landet, og kommentarene er mange.
Kirsti Sparboe ble 79 år. Hvil i fred.
