Forside NYHETER Stormen «Dave» slo til med full kraft – men dette...

Stormen «Dave» slo til med full kraft – men dette overrasker alle

Ekstremværet var voldsomt flere steder. Likevel er skadeomfanget overraskende lavt.

Akkurat nå leser andre

Vinden ulte og slo mot hus og landskap da stormen «Dave» traff landet. Flere steder ble det målt vindkast på nivå med orkan, og uværet satte sitt preg på både natur og bebyggelse.

Til tross for røde farevarsler og vindkast på over 40 meter i sekundet, har det kommet inn overraskende få skademeldinger etter stormen «Dave».

Ifølge Tryg Forsikring er det per mandag formiddag registrert kun 30 skader totalt. Det er langt mindre enn mange hadde sett for seg etter det kraftige uværet.

Folk tok advarslene på alvor

Stormen nådde orkan styrke flere steder, men likevel ser det ut til at mange har sikret eiendelene sine godt i forkant. Tryg Forsikring mener dette er en viktig årsak til det lave skadeomfanget.

Folk har blant annet sikret hus, hytter, biler og båter før uværet traff. Det viser hvor mye gode forberedelser faktisk betyr når ekstremvær er på vei. Samtidig understrekes det at situasjonen kunne sett helt annerledes ut.

Les også

Dette har blitt skadet

De skadene som så langt er meldt inn, gjelder først og fremst mindre ødeleggelser. Det dreier seg om gjerder som har blåst ned, busker og trær som har fått hard medfart, samt takstein og mindre blikkarbeid.

Flest skader er registrert på strekningen mellom Stavanger og Lindesnes. Selv om det ikke er snakk om store ødeleggelser, viser det likevel hvor kraftig stormen har vært. Lokalt har vinden gjort tydelig skade.

Flere kan fortsatt melde inn skader

Selv om tallene foreløpig er lave, er det fortsatt usikkert hvor mange skader som vil bli meldt inn. Mange er fortsatt bortreist i påsken og har ennå ikke fått sjekket eiendommene sine.

I tillegg har strømbrudd og stengte fjelloverganger gjort det vanskelig å få oversikt. Tryg Forsikring oppfordrer derfor folk til å gå en runde og sjekke eiendeler så snart de kan.

Skader bør dokumenteres med bilder og meldes inn raskt.

Les også

En påminnelse etter uværet

Stormen «Dave» viser hvor viktig det er å ta værvarsler på alvor. Selv kraftige naturkrefter kan få mindre konsekvenser når folk er godt forberedt.

Erfaringene fra denne stormen tyder på at mange har gjort nettopp det. Samtidig er det en påminnelse om å alltid sjekke eiendom og sikre det som kan sikres. Det kan spare både tid, penger og bekymringer i etterkant.

Ads by MGDK