Uro i Sverige: Statsministeren om den nye sikkerhetssituasjonen

13/01/2025 11:00

Sofie

NYHETER
Foto: Thomas Persson / Shutterstock.com
Statsministerens advarsel: ‘Dette kan ikke fortsette’.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Under søndagens Folk og forsvars rikskonferanse kom Sveriges statsminister, Ulf Kristersson, med en oppsiktsvekkende vurdering av landets sikkerhetssituasjon.

– Sverige er ikke i krig, men det er heller ikke fred, uttalte Kristersson ifølge Aftonbladet.

Statsministeren forklarte at flere faktorer bidrar til den økende uroen i landet. En av disse er de mystiske hendelsene som har funnet sted i Østersjøen den siste tiden.

Kabelbrudd i regionen, inkludert skaden på Estlink 2 mellom Estland og Finland første juledag, har skapt bekymring. Som respons har NATO besluttet å sende skip til Østersjøen for å styrke sikkerheten.

Kristersson gjorde det klart at Sverige og nabolandene ikke vil tolerere slike hendelser.

– Sverige og våre naboer kommer ikke til å akseptere at dette fortsetter, fastslo han.

Selv om situasjonen er alvorlig, var Kristersson nøye med å unngå å trekke konklusjoner om årsaken bak kabelbruddene. Han avsto også fra å spekulere i hvilke aktører som kan stå bak.

Samtidig understreket statsministeren at hybrid krigføring, desinformasjon og de siste hendelsene i Østersjøen legger ytterligere press på Sveriges sikkerhet.

Som en mulig løsning åpner regjeringen for å styrke forsvarsbudsjettet ytterligere for å møte de nye utfordringene.