De kommende dagene ventes temperaturene å stige, og store deler av Sør-Norge kan glede seg til sommervarme i god tid før nasjonaldagen.
Ifølge meteorologene ventes temperaturene å nå mellom 20 og 22 grader i Sør-Norge i løpet av neste uke. Enkelte værmodeller antyder temperaturer helt opp mot 24 grader, men prognosene tolkes med en viss forsiktighet. Varmen vil være mest merkbar fra søndag og gjennom neste uke, med hovedstaden som en av de heldige byene.
Det er ikke bare Oslo som kan se frem til pent vær. Varmen vil bre seg over hele Sør-Norge, inkludert Østlandet, Sørlandet og Vestlandet. Flere steder kan få opp mot 20 grader mot slutten av neste uke, og høytrykket som etablerer seg gir håp om et behagelig 17. mai-vær.
Samtidig meldes det om tørt vær og liten nedbørsmengde i Sør-Norge, noe som har ført til skogbrannfare på Sørlandet og Østlandet. Varselet gjelder fortsatt, ettersom både mars og april har vært preget av lite regn.
Helgen ser også lovende ut, særlig på Vestlandet. Kystområdene kan oppleve perioder med overskyet vær, men det blir sol og varme i innlandet med temperaturer opp mot 19 grader. I Midt-Norge starter helgen grå, men det bedrer seg fra lørdag med mer sol og stigende temperaturer.
I Nord-Norge er utsiktene mer høstlige. Her ventes mer skyer og noe regn, selv om mild luft vil føre til stigende temperaturer også i nord. Byer som Tromsø kan få temperaturer rundt 12–13 grader, som er høyt for årstiden. Likevel blir det Sør-Norge som får det beste været neste uke.
Selv om det kan komme noen regnbyger i indre strøk om ettermiddagen, går Sør-Norge mot en rolig og varm uke. For mange blir det kanskje årets hittil varmeste dager – akkurat i tide til 17. mai-feiringen.