Dette kan spare deg penger nå.
Den norske krona har styrket seg markant den siste tiden – og det kan få direkte betydning for lommeboka di. Nå mener flere eksperter at timingen er god for både feriebestillinger og betaling av regninger.
Det skriver Sol.no
«Det kan være gunstig å betale regningene nå, siden kronen er på sitt sterkeste opp mot euroen på fire år. Da er man helt sikker på hva man faktisk betaler i norske kroner for ferien i sommer, og slipper å leve med usikkerheten», sier sjeføkonom Kyrre M. Knudsen i Sparebank 1 Sør-Norge.
Siden nyttår har krona styrket seg kraftig, blant annet med nær 9 prosent mot euroen. Mandag ligger euroen på 10,90 kroner, mot 11,84 kroner ved inngangen til året. En så sterk utvikling er sjelden kost.
«Vi må tilbake til innføringen av euroen i 1999 hvor vi så en nær tilsvarende sterk utvikling. Gitt den allerede historiske styrkingen er det naturlig å tenke at det skal mye til for at dette fortsetter, og heller peke mot en viss normalisering eller svekkelse av krona igjen», sier sjefanalytiker Nils Kristian Knudsen i Handelsbanken.
Han mener dagens situasjon gir et godt utgangspunkt for å planlegge utenlandsferie:
«Min vurdering er at det er et godt vindu nå for å bestille utenlandsferier».
Også valutastrateg Magne Østnor i DNB Carnegie peker på at tidspunktet kan være gunstig for de som ønsker forutsigbarhet:
«Krona har styrket seg mot mange valutaer de siste månedene, og vi tror det kan være rom for noe videre kronestyrking. Litt lenger ut i tid, tror vi imidlertid at kronen kan svekke seg igjen.»
Samtidig understreker han at valutamarkedet er uforutsigbart:
«Samtidig er det på sin plass å minne om at valutakurs bare er en av faktorene som bestemmer kostnaden på en ferie. Prisnivået varierer stort mellom land, noe som kan mer enn veie opp for endringer i valutakurs».
Den sterke krona henger blant annet sammen med høy rente og økte olje- og gasspriser, delvis påvirket av uro i Midtøsten. Samtidig har dollaren svekket seg betydelig – fra over 10 kroner i januar til rundt 9,30 kroner nå.
Ifølge Nordea Markets kan dollaren falle ytterligere fremover:
«Når dollaren styrkes, har kronen hatt en tendens til å svekkes. Men siden vi venter en såpass mye svakere dollar de neste to årene, vil det også gi medvind til krona», sier seniorstrateg Sara Midtgaard.
Også mot svenske kroner har den norske valutaen styrket seg. Det kan merkes på grensehandelen.
«Det kan gjøre at det blir noe billigere å handle i Sverige, relativt til før. Det innebærer en kronestyrking på rundt 8 prosent så langt i år», sier Midtgaard.
Knudsen i Handelsbanken peker på at nivået nå er blant de laveste på en stund:
«For norske forbrukere hvor den nominelle kjøpekraften er styrket med om lag 8 prosent siden nyttår vil nok dette bidra til at svenskehandelen kan øke i tiden fremover».