Forside FORBRUKER Nå kan du bli nektet å fly hvis du gjør...

Nå kan du bli nektet å fly hvis du gjør dette om bord

Mange flypassasjerer gjør det uten å tenke seg om. Nå varsler et stort flyselskap at det kan få alvorlige konsekvenser.

Å spille av videoer, musikk eller annet innhold uten hodetelefoner er blitt et stadig større irritasjonsmoment på flyreiser. Nå strammer United Airlines inn reglene.

Kan bli kastet av flyet

Det amerikanske flyselskapet har oppdatert sine transportvilkår og gjør det klart at passasjerer som spiller av lyd uten hodetelefoner, kan bli nektet transport.

I alvorlige tilfeller kan reisende også bli bortvist fra flyet.

Regelen er nå sidestilt med andre brudd på flyselskapets ordensregler.

Stadig flere ser film og videoer om bord

Bakgrunnen er den kraftige økningen i skjermbruk under flyreiser.

Flere passasjerer strømmer filmer, serier og videoer på mobil, nettbrett og datamaskin enn tidligere. Samtidig får stadig flere fly tilgang til raskt internett om bord.

Det har ført til flere klager fra reisende som blir forstyrret av lyd fra medpassasjerers enheter.

Enkel løsning

Ifølge United Airlines kan kabinpersonalet dele ut enkle ørepropper dersom passasjerer ikke har med egne hodetelefoner.

Dermed finnes det få unnskyldninger for å spille av lyd på høyttaler i kabinen.

Kan spre seg til flere flyselskaper

Foreløpig gjelder den skjerpede håndhevingen hos United Airlines, men flere eksperter tror andre flyselskaper kan følge etter. Det skriver din side.

Mange selskaper har allerede regler som krever bruk av hodetelefoner ved bruk av underholdning om bord, men håndhevingen varierer.

Med stadig mer skjermbruk blant reisende kan strengere regler bli vanligere også på flyvninger til og fra Norge.

Dette bør du gjøre før neste flytur

For norske reisende er rådet enkelt: Ha hodetelefoner eller ørepropper lett tilgjengelig i håndbagasjen.

Da slipper du ikke bare problemer med kabinpersonalet, men unngår også å irritere medpassasjerene.

For de fleste er det nemlig én lyd som ikke hører hjemme på en flyreise: andres mobilvideoer på full styrke i 10.000 meters høyde.

Ads by MGDK