Norske familier må forberede seg på en økonomisk stjernesmell som rammer fra flere kanter samtidig.
Urolige tider og økende kostnader i samfunnet setter dype spor i den økonomiske hverdagen. Presset på husholdningsbudsjettene øker gradvis fra flere hold, og det har etter hvert blitt svært dyrt å fylle tanken, der dieselprisen har passert 31 kroner literen og bensinen ligger rundt 29 kroner.
Samtidig hever Norges Bank og storbankene rentene sine, noe som skaper store utfordringer for vanlige husholdninger.
Det skriver DinSide.
Sjokkpriser og krevende kombinasjon
Når både drivstoffkostnadene og renteutgiftene øker samtidig, dreier det seg ikke lenger om småpenger for norske familier.
Økonomiekspert Geir Grindland viser til at et boliglån på tre millioner kroner gir 625 kroner mer i månedlige renteutgifter, samtidig som årlige drivstoffutgifter med dagens priser raskt passerer 28.000 til 30.000 kroner.
Til sammen utgjør dette en ekstraregning som nærmer seg 17.000 kroner i året for en typisk dieselbilfamilie – før mat, strøm og andre faste utgifter i det hele tatt er regnet med.
Bakgrunnen for de høye drivstoffprisene er internasjonale uroer fra i vår og at de midlertidige avgiftskuttene på bensin og diesel ble fjernet 1. september.
Folket kjenner seg ikke igjen
Mens sentralbanksjef Ida Wolden Bache har pekt på lavere prisvekst og tro på økt kjøpekraft, viser en fersk undersøkelse at flertallet i befolkningen er uenige.
Seks av ti nordmenn kjenner seg overhodet ikke igjen i Norges Banks beskrivelse av egen økonomi, og misnøyen er spesielt stor blant dem med lavere inntekter.
Grindland understreker at dette er penger som forsvinner fra familiebudsjettet før måneden i det hele tatt har startet.
Penger som forsvinner før måneden starter
Kombinasjonen av høyere rente, drivstoffpriser rundt 30–31 kroner literen og et generelt høyt prisnivå gjør hverdagen ekstra krevende for familier som er avhengige av bil og har boliglån.
Når utgiftene øker parallelt på flere fronter, blir det stadig mindre igjen til helt nødvendige ting som mat og strøm, og for mange blir det en tøff kamp å få regnestykket til å gå opp framover.