Deres første store mål er å gjenopprette sikker skipsfart.
Globale konflikter drar ofte ut i tid inntil en ekstern part griper inn.
Når to sider er låst i en bitter kamp, kreves det en ny stemme for å endelig bryte dødvannet.
Nå tar en stor global nasjon stille plass ved forhandlingsbordet.
Går lenger enn ord
India forsøker nå aktivt å megle frem en varig fredsavtale mellom Russland og Ukraina.
Deres første store mål er å gjenopprette sikker skipsfart for essensielle landbruksvarer over vannet.
Indias utenriksminister Subramanyam Jaishankar bekreftet dette strategiske diplomatiske skiftet, ifølge The Moscow Times.
Han bemerket at landet hans nylig har begynt å «engasjere seg noe mer aktivt, og gå utover bare uttalelser» for å støtte en fredelig slutt på kampene.
En omfattende plan
Jaishankar forklarte at de snakker med begge nasjoner. De ønsker å sikre navigasjon, beskytte energilinjer og finne «løsninger som utelukker bruk av makt.»
Denne innsatsen følger en klar melding fra Indias statsminister Narendra Modi. Under et toppmøte i august ba han Russlands president Vladimir Putin om å «løse alle problemer med fredelige midler.»
Ukrainske ledere har varmt ønsket den diplomatiske intervensjonen fra New Delhi velkommen.
Ukrainas utenriksminister Andriy Sybiha bekreftet at India er ett av fire land som foreslår en vei til fred. Han roste den indiske planen som «den mest omfattende.»
Globalt press for sikkerhet
Disse forslagene deler et felles fokus. De tar sikte på å stanse angrep på energinett og la lasteskip reise fritt igjen.
Ledere fra Egypt og Tyrkia har også kommet med offentlige appeller. De ønsker at Moskva skal slutte å beskyte Svartehavsrutene slik at matforsyninger kan flyte.
Diplomater fra hele verden diskuterte disse ideene videre under FNs generalforsamling i september.
Lang vei å gå
En gruppe som inkluderer USA, Europa og India, diskuterte en avtale for å beskytte kommersielle skip og havner, rapporterte Bloomberg.
Tyrkia og FN vil være vertskap for nye samtaler tidlig i oktober for å drive denne innsatsen fremover.
Finanseksperter advarer imidlertid om at en rask diplomatisk løsning er svært usannsynlig.
En rapport fra CRM AgriCommodities-analytikere uttalte at diplomatisk hjelp «til syvende og sist kan gjenopprette forsyninger, men å nå en avtale kan ta måneder.»