Forside FORBRUKER Japanske bilprodusenter taper terreng i Europa – men ett merke...

Japanske bilprodusenter taper terreng i Europa – men ett merke skiller seg ut

Japanske bilprodusenter taper terreng i Europa – men ett merke skiller seg ut
Stanislaw Mikulski / Shutterstock.com

Det er fortsatt ett japansk merke som har et sterkt grep om europeiske sjåfører.

Akkurat nå leser andre

Det er ingen tvil om at det europeiske bilmarkedet har vært utfordrende for mange bilprodusenter de siste årene.

De to japanske bilmerkene Nissan og Mazda vil absolutt gjerne skrive under på dette, ettersom de to produsentene sliter med synkende salgstall.

I mellomtiden vinner et tredje japansk bilmerke, Toyota, stadig større markedsandeler.

Dette melder det tyske mediet Merkur.

Nissans problemer er velkjente. Merket har en smal modellportefølje, elektrifiseringen går sakte, og alliansen med Renault har vært preget av spenninger. Tallene taler for seg selv.

Les også

I august ble det solgt bare 14 698 biler i Europa, en nedgang på 13,6 prosent sammenlignet med året før.

Mazda, som har bygget sitt rykte i årevis på sportslighet og utvikling av forbrenningsmotorer, er i en lignende situasjon. Salget falt med hele 22,7 prosent i august, og i løpet av årets åtte første måneder er nedgangen mer enn 13 prosent. Selv CX-5 SUV-en, som lenge har vært merkets viktigste modell, tapte nesten 15 prosent.

Toyota tegner et helt annet bilde. Sammen med luksusmerket Lexus kan produsenten registrere en vekst på 4,8 prosent i august. I løpet av de første åtte månedene er salget 1,7 prosent høyere, mens Lexus alene har økt med over 7 prosent. Det tydelige fokuset på hybrider er en viktig årsak. Av de nesten syv millioner bilene Toyota og Lexus har solgt globalt i år, var 2,94 millioner hybrider uten lademuligheter.

Modellene treffer et marked der mange ønsker grønnere kjøring og skattefordeler uten å ta det fulle steget til elbiler.

Mens Toyota nyter godt av årelange investeringer, øker presset fra kinesiske produsenter. BYD opplevde en økning på 241 prosent i august, og MGs salg økte med 44,5 prosent.

Les også

Ads by MGDK