Airfryeren har blitt en fast del av mange kjøkken, men eksperter advarer nå mot å tro at den alltid er det beste – eller billigste – alternativet til ovnen.
Akkurat nå leser andre
Airfryere har eksistert i mer enn ti år, men det er først de siste årene at de virkelig har blitt populære.
Philips introduserte selve Airfryer-merket i 2010, men begrepet begynte å brukes mer generelt rundt 2018.
To år senere var det som om de plutselig var overalt – på kjøkkenbenker, i reklamer og i samtaler om sunnere matlaging.
Økonomen og forbrukerprofilen Martin Lewis fra Money Saving Expert er imidlertid ikke overbevist om at airfryere verken er så mye billigere eller sunnere enn vanlige stekeovner, skriver IGV.
Les også
I en episode av The Martin Lewis Podcast forklarte han forskjellen på hvordan ulike apparater bruker strøm.
En mikrobølgeovn gir varme kontinuerlig, mens en ovn først varmer seg opp til en viss temperatur og deretter bare slår seg på innimellom for å holde temperaturen.
«En mikrobølgeovn bruker strøm hele tiden den er på, mens en ovn bare bruker full effekt i korte perioder», sa han.
Han understreket at valget av apparat også avhenger av hva man lager. Skal man for eksempel steke flere store poteter, kan det faktisk være billigere å bruke ovnen.
Mikrobølgeovnen bruker nemlig mer tid per ekstra porsjon, siden den kun varmer opp én gjenstand om gangen.
Les også
Derimot, hvis man bare skal tilberede én enkelt bakt potet, som tar rundt ti minutter, er mikrobølgeovnen det klart billigste alternativet.
Ifølge Lewis handler det om å forstå hvor mye strøm apparatet trekker og hvor lenge det står på. Ved å se på effekten (watt) og gange med strømprisen per kilowattime, kan man enkelt finne ut hvilket apparat som er mest økonomisk for et gitt måltid.
Også The Money Edit støtter Lewis’ vurdering.
Nettstedet skriver at airfryere som regel er billigere i bruk enn en ovn, men at det finnes unntak. Kraftige modeller kan bruke like mye energi som en vanlig stekeovn, særlig hvis man bruker dem lenge eller til store porsjoner.
Lewis har tidligere påpekt at uttalelsene hans ofte blir feilsitert i media.
Les også
Han ønsket bare å gi en nøktern forklaring på hva som faktisk lønner seg – ikke starte en krig mellom airfryer-entusiaster og ovn-tilhengere.