Taco-produktene er solgt i Kiwi, Meny, Spar, Bunnpris og flere andre butikker.
Dagligvarekjeden Norgesgruppen slår alarm og ber kunder over hele Østlandet om å returnere populære ferdigretter etter funn av en potensielt farlig bakterie.
Listeria-bakterien, som potensielt kan være livsfarlig for utsatte grupper, er funnet i flere populære taco-produkter solgt i norske matbutikker.
Uønsket bakteriefunn
Bakehuset AS trekker nå tilbake flere partier av lunsjproduktene Taco Wrap og Deli Tacosalat fra butikkhyllene.
Årsaken til den dramatiske tilbakekallingen er at det er påvist listeria-bakterier under en rutinemessig kvalitetskontroll av wrapen.
Selve salaten trekkes også tilbake som et rent føre-var-tiltak, ettersom selskapet mistenker at smitten stammer fra en felles råvare brukt i begge rettene.
Det opplyster Norgesgruppen i en pressemelding.
Dette er listeria-bakterien
Listeria finnes nesten overalt i naturen, men kan i sjeldne tilfeller forårsake svært alvorlige infeksjoner hos mennesker.
Ifølge Mattilsynet har bakterien den skumle egenskapen at den kan formere seg selv i kjøleskapstemperatur.
Det kreves store mengder bakterier for å gjøre friske personer syke, og det er særlig gravide og folk med nedsatt immunforsvar som rammes av de 15 til 50 årlige tilfellene i Norge.
Sjekk kjøleskapet ditt
De aktuelle varene er distribuert bredt til KIWI, MENY, SPAR, Joker, Bunnpris, Esso, Mix og Deli de Luca over hele Østlandsområdet.
Siden disse produktene spises kalde, og Mattilsynet advarer om at bakterien overlever frysing, får kundene en krystallklar oppfordring om å ikke spise dem.
«Produktene kan leveres tilbake til utsalgsstedet der de er kjøpt», opplyser Bakehuset i advarselen, og bekrefter at kundene vil få full refusjon.