Karin kjøpte elbil for 580.000 kroner – så gikk alt galt

04/05/2025 08:01

Hanne

FORBRUKER
foto: Josiah True / Shutterstock
Det begynte som en grønn drøm, men endte i tårer.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

I desember 2023 kjøpte 52 år gamle Karin Simonsen fra Southampton en Fisker Ocean elbil for 580.000 kroner, men bare noen måneder senere sluttet bilen å fungere – og står nå som en 2,5 tonns ubrukelig "hageskulptur" i oppkjørselen hennes, ifølge Daily Mail.

Karin valgte å satse på elbil til tross for bilmerkets tidligere problemer og grunnlegger Henrik Fiskers ustabile omdømme. Hun ble tiltrukket av bilens miljøvennlige profil, bruk av resirkulerte materialer og utslippsfri motor. Men kort tid etter levering begynte programvaren i bilen å feile.

Da hun forsøkte å returnere bilen under garantien, ble problemene enda større: Bilen nektet å starte. Få dager senere begjærte Fisker Inc. seg konkurs i USA, noe som også førte til nedleggelse av deres britiske avdeling. Dermed sto Karin uten noen å kontakte – og uten teknisk hjelp.

Et forsøk på å deaktivere bilens feilaktige alarm resulterte i at teknikere koblet fra 12-voltsbatteriet – noe som gjorde bilen helt ubrukelig. Den har stått stille siden juni 2024.

Det som plager Karin mest, er uvissheten. Hun hadde fått godkjent retur og ventet på refusjon, men etter konkursen er pengene forsvunnet i et juridisk tomrom. Hennes forsøk på å bli registrert som kreditor i konkursbehandlingen i USA ble avslått.

Karin har fortsatt sin gamle dieselbil og sier hun nå har mistet all tillit til elbiler. Samtidig står over 400 usolgte Fisker Ocean-modeller og støver ned i Storbritannia, noen blir nå solgt på auksjon for under 200.000 kroner.

Henrik Fisker, som tidligere kalte seg en bilvisjonær og innovasjonsentusiast, har forsvunnet fra offentligheten. Selskapet hans er nå involvert i flere rettssaker i USA.