Mange frykter sukkerinnholdet. Men sannheten er en helt annen.
Akkurat nå leser andre
Debatten om mat og helse er full av påstander, og ikke alle stemmer med virkeligheten. Noen myter lever så sterkt at de blir tatt som sannheter, selv når forskningen viser noe annet.
I en sak hos KK avkrefter ernæringsekspertene Tine Sundfør og Linda Granlund fra Helsedirektoratet en seiglivet matmyte: at frukt bør begrenses på grunn av sukkerinnholdet.
Mange har i årevis tenkt at søte frukter som eple og banan sender blodsukkeret til himmels. Men ifølge ekspertene er det tvert imot sunt å spise mer frukt.
Frukt er bedre enn godteri
Ekspertene slår fast at frukt ikke kan sammenlignes med sjokolade, kjeks eller brus.
Ja, frukt inneholder litt sukker, men mest av alt består den av vann og fiber. Nettopp dette gjør at blodsukkeret stiger sakte, og du får samtidig i deg viktige vitaminer og mineraler. Granlund mener derfor at de fleste av oss bør øke inntaket betydelig.
Grønnsakene er også viktige
Les også
Samtidig understreker ernæringsfysiolog Camilla Andersen at vi ikke må glemme helheten i kostholdet.
Grønnsaker og bær bør få en stor plass, og frukt kan med fordel kombineres med disse. Helsedirektoratet anbefaler fem til åtte porsjoner frukt og grønt daglig – hvor halvparten gjerne kan være grønnsaker.
Frukt er altså ikke noe du trenger å frykte – snarere tvert imot. Dropp myten om at sukkeret gjør frukt usunt, og fyll heller på med både epler, bananer og druer i hverdagen. Kroppen din vil bare ha godt av det!