Forside NYHETER Elon Musk inngår forlik etter søksmål om «falsk» millionlotteri for...

Elon Musk inngår forlik etter søksmål om «falsk» millionlotteri for Trump-velgere

Donald trump elon musk
The White House, Public domain, via Wikimedia Commons

Konkurransen var aldri en tilfeldig trekning.

Når en massiv pengepremie er på bordet, er det vanskelig for noen å motstå å melde seg på.

De fleste oppgir kontaktinformasjonen sin i den tro at alle i trekningen har en lik sjanse til å vinne livsendrende penger.

Nå har en fremtredende rettsstrid om en kjent kampanjegave stille og rolig kommet til en slutt.

Et løfte om en million dollar

Ifølge HuffPost gikk milliardær Elon Musk torsdag med på å inngå forlik i et gruppesøksmål som anklaget hans politiske gruppe for å lure velgere under presidentvalget i 2024.

Den gang lanserte Musk en organisasjon kalt America PAC bare uker før valgdagen for å hjelpe til med å velge president Donald Trump.

Gjennom gruppen tilbød han velgere i vippestater en sjanse til å vinne en utbetaling på 1 million dollar. For å delta måtte Trump-tilhengere oppgi sine personlige kontaktdetaljer og signere en petisjon som støttet «ytringsfrihet og retten til å bære våpen», rapporterte HuffPost.

Mer enn et dusin mennesker gikk derfra med sju-sifrede sjekker. Konkurransen var imidlertid aldri en tilfeldig trekning. Da Philadelphias distriktsadvokat Larry Krasner saksøkte for å stoppe det han kalte et ulovlig lotteri, lot en dommer i Pennsylvania utdelingen fortsette etter at Musks juridiske team avslørte sannheten.

Ifølge HuffPost argumenterte advokatene for at mottakerne faktisk ble valgt «basert på deres egnethet» til å fungere som betalte talspersoner for gruppen.

Sinte velgere slår tilbake

Denne innrømmelsen i rettssalen utløste en bølge av søksmål rett etter valget fra frustrerte deltakere som følte seg utnyttet. Blant dem var Arizona-innbygger Joy Havrick, som i en juridisk klage hevdet at den politiske organisasjonen behandlet henne som en «markedsføringsrekvisitt», ifølge HuffPost.

«Hadde saksøker vært klar over at lotteriet ikke var tilfeldig, eller at hun ikke hadde en rettferdig sjanse til å vinne premien, eller at hennes utvelgelse var avhengig av hennes oppfattede gunstighet overfor saksøkte som en markedsføringsrekvisitt, ville hun ikke ha signert eller støttet America PAC-petisjonen og ville ikke ha gitt sin PII [personlig identifiserbar informasjon] til saksøkte,» heter det i klagen, sitert av HuffPost.

Nå er begge sider klare til å avslutte saken bak lukkede dører. Et kort rettsdokument sitert av HuffPost bemerket:

«Partene har inngått et forlik og anmoder respektfullt om at retten opphever alle frister og utsetter ytterligere saksbehandling i en periode på tretti (30) dager for å la partene ferdigstille og signere forliksavtalen og sende inn en begjæring om foreløpig godkjenning.»

De økonomiske vilkårene i avtalen forblir hemmelige foreløpig. HuffPost bemerket at Musks advokat ikke svarte på en forespørsel om kommentar, mens Havricks advokat, Mark Bankston, fortalte utsalgsstedet at han er «ute av stand til å kommentere på dette tidspunktet.»

Ads by MGDK