Både politikere og andre voksne har klaget i årevis, og har bedt ungdommene om å vente med å feire at 13 års skolegang er slutt til det faktisk er slutt og siste eksamen ev anholdt.
For når russetida starter 1. mai - og for mange enda tidligere - ender mange unge med å feste bort de siste månedene av skoletida hvor de egentlig skulle ha forberedt seg til eksamen.
Feiringen starter med andre år lang tid før siste skoledag og siste eksamen.
Motsatt våre naboland, hvor feiringen starter etter siste eksamen er avholdt, har det vært omvendt i Norge. Nå kan det se ut til å være en endring på vei.
Russ på Østlandet, i Bergen og Stavanger har blitt enige om å flytte oppstarten av russetiden til 15. mai neste år, ifølge kunnskapsministeren.
Det skriver flere medier, blant dem NRK.
Utsettes
Det har lenge vært et ønske for regjeringen å få flyttet russetiden, for at den skal være minst mulig i veien for skolegangen til avgangselevene.
Nå forteller Kunnskapsministeren at hun har fått opplyst fra russebusser i Stor-Oslo, Bergen og Stavanger at de vil utsette russefeiringen til 17. maihelgen.
"Jeg er stolt av russen som nå setter utdanningen før festingen", sier kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun (Ap) til NTB.
Hun har avbrutt ferien sin for å møte russ på Nord-Jæren.
Eksamen er allerede flyttet
I juni ble det klart at regjeringen flytter neste års eksamen til åtte dager tidligere, med eksamen 4–21. mai.
På den måten vil de fleste eksamen kunne være overstått til russefeiringen går i gang.
Samtidig ble det klart at russetreffet i Halden flyttes til etter eksamen.
Men russtreffet i Kongeparken utenfor Stavanger, er foreløpig planlagt i god tid før eksamen – helgen den 1. til 3. mai.