Hetebølge på vei: Nå blir det sommer i (nesten) hele landet!

10/06/2025 06:35

Hanne

NYHETER
foto: Shutterstock
Sommervarmen fra Sør-Europa har begynt å snike seg nordover – og denne uken blir det merkbart hetere i store deler av Norge. Allerede fra onsdag 11. juni kan vi få temperaturer som minner mer om Middelhavet enn Midt-Norge.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Opp mot 25 grader flere steder
En varm luftmasse fra Spania brer seg nå nordover, og meteorologene varsler temperaturer mellom 20 og 25 grader i Sør-Norge og Midt-Norge. Østlandet og indre strøk av Vestlandet ligger an til å bli aller varmest, med sol, varme og perfekte forhold for bading og ispause i skyggen. Det skriver VG.

Selv om hetebølgen mister litt styrke på vei nordover, vil nesten hele landet få merke temperaturøkningen – med unntak av Finnmark, hvor det fortsatt holder seg kjøligere.

Beste dager: Fredag og lørdag
Varmetrenden starter for alvor onsdag, og ifølge Meteorologisk institutt vil det bli enda varmere fredag og lørdag. Da kan deler av landet forvente typiske sommertemperaturer på 22–25 grader. Spesielt Trøndelag og sørover vil få nyte det beste av den spanske sommereffekten.

Hvor lenge det varer er usikkert, men prognosene antyder minst fire dager med finvær før det eventuelt roer seg igjen. Og det er jo godt å planlegge etter.

Her blir det varmest

  • Østlandet: Sol og sommerstemning – over 25 grader enkelte steder.

  • Indre Vestlandet: Lune fjellstrøk og høye temperaturer.

  • Trøndelag: Varmt fra fredag – klar for strand og grilling.

  • Nord-Norge: Mildere temperaturer, men Finnmark holder seg kjølig.

Værsmart i varmen
Selv om varmen er velkommen for mange, kan den også by på utfordringer. Det anbefales å holde seg i skyggen midt på dagen, drikke godt med vann, og bruke solkrem. De som har planer om utendørsaktiviteter, bør velge morgen- og kveldstimer for å unngå den verste varmen.

Klar for sommermodus?
Enten du elsker å plaske i sjøen, spise is i skyggen eller bare kjenne sola på huden, er det bare å glede seg: Sommeren har for alvor kommet til Norge – i hvert fall for noen dager. Så finn frem solhatten, solkremen, badetøyet og grillkullene – og nyt hetebølgen mens den varer!