H&M i shitstorm etter problematisk reklame: Nå trekker de den tilbake

26/01/2024 15:00

Emma

NYHETER
OBS Arkivfoto. / Foto: Shutterstock.com
OBS Arkivfoto. / Foto: Shutterstock.com
Dette er ikke første gang kjeden får kritikk for klesreklamen.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

H&M har svart på påstandene om seksualisering av unge jenter ved å trekke tilbake en reklame for skoleuniformer.

Annonsen, som viser to jenter i barneskolealder iført forklær med slagordet «Turn heads with H&M's back-to-school collection», har svart på kritikken, og motegiganten har offisielt beklaget kontroversen.

Det skriver The Independent.

Klesgiganten kunngjør: "Vi beklager dypt skaden dette har forårsaket, og vil undersøke hvordan vi presenterer kampanjer fremover."

Mumsnets grunnlegger og administrerende direktør, Justine Roberts, uttrykker bekymring for at forhandlere fortsetter å produsere upassende annonser som seksualiserer unge jenter i en tidlig alder.

Roberts påpeker at Mumsnet allerede i 2010 lanserte kampanjen «La jenter være jenter» for å løse dette problemet. Selv om hun er fornøyd med H&Ms erkjennelse av feilen og tilbaketrekkingen av annonsen, understreker hun at de aldri skulle ha sett dagens lys.

Roberts sa: "Våre brukere ønsker å bli forsikret om at det blir tatt skritt for å sikre at alle hos H&M er fullt klar over problemet, slik at det ikke skjer igjen."

Bekymringen for annonsen spredte seg også på sosiale medier, med brukere som uttrykte sin misnøye. En kommentar lød: «H&M seksualiserer barn», mens en annen skrev at det var «forferdelig å seksualisere barn».

Dette er ikke første gang H&M havner i en uheldig politisk debatt om klesreklame.

Tilbake i 2018 gikk annonsen med den mørke gutten i apeskjorten viralt, noe som forårsaket stort sinne, raseri og debatt rundt rasisme rundt om i verden.

Læs også:

Tannlege advarer: Du må slutte med denne morgenvanen umiddelbart En anerkjent tannlege advarer folk som følger en sunn morgenvane. Vanen er dessverre lite sunt for tennene, og det kan koste et besøk til tannlegen.
Forskerne klør seg i hodet over mysterium: Hvorfor unngår røykere den fryktede sykdommen? Folk som røyker har mindre risiko for å få en bestemt fryktet sykdom. Nå har forskere lansert en ny teori som kanskje gir oss svaret.