Kjøttbollene er en klassiker på Ikea.
Mange nordmenn kan ikke ta en handletur i varehuset uten et stopp i kafeen for en real omgang "kjöttbullar" med fløtesaus og tyttebær.
Det er også den retten som det svenske folket mener bør være Sveriges nasjonalrett, ifølge en Sifo-undersøkelse utført tidligere i år.
Men nå er det "andre boller" for de handlende i Ikea når menyen endres - akkurat i tide til svenskenes nasjonaldag den 6. juni.
Ingen av alternativene svenskene fremhevet som sine favoritter, utgjør imidlertid måltidet Ikea nå presenterer på menyen – nettopp i anledning Sveriges nasjonaldag.
I stedet handler det om et litt mer uventet alternativ: kyllingtaco.
"En kyllingtaco passer like godt til nasjonaldagen, som også faller på en fredag i år, som vår mer tradisjonelle svenske rett med kjøttboller, potetmos og tyttebær", sier Tim Holmberg, sortimentssjef for Mat hos Ikea Sverige, i en kommentar.
"Helt riktig"
Det er Michael Andersson, Årets Kokk 2024, som har utviklet kyllingtacoene som skal stå på menyen.
"Tacoer er en perfekt rett å lage sammen, alle kan lage og spise tacoen sin på sin egen måte. Taco inviterer til lekenhet og nysgjerrighet, og sammen ønsker vi å inspirere til samling og å skape fellesskap på kjøkkenet og rundt bordet", sier kokken.
Retten vil koste 69 svenske kroner og vil være tilgjengelig i alle Ikea-butikker i Sverige, med unntak av Mall of Scandinavia, fra 6. juni.
Endret flere ganger
Dette er ikke første gang Ikea har oppdatert restaurantmenyen sin.
Kunder har uttrykt skuffelse over at schnitzel har forsvunnet fra flere varehus.
I fjor ble det også stor oppstyr da plantebaserte nuggets, et plantebasert alternativ for barn som ikke spiser kjøtt, ble introdusert på menyen.
Møbelgiganten ble kritisert for å få maten til å se tørr, fargeløs og kjedelig ut.
Det er ikke kjent om den nye menyen også kommer til de norske varehusene.