Forside NYHETER Listeria og botulisme: Utbrudd i Europa – smitte også påvist...

Listeria og botulisme: Utbrudd i Europa – smitte også påvist i Norge

listeria, sykdom, helse, health
Shutterstock

FHI advarer: Slik unngår du listeria og botulisme.

Akkurat nå leser andre

Alvorlige tilfeller av matbårne sykdommer har denne uka fått bred oppmerksomhet.

I både Norge, Frankrike og Italia har listeria og botulisme ført til smitte, sykehusinnleggelser og dødsfall.

Det skriver flere internasjonale medier.

Utbrudd i Europa

I Frankrike er minst to personer døde og nærmere 20 blitt syke etter å ha spist ost laget på både ku- og geitemelk. Denne osten, som nå er trukket fra markedet, har også vært solgt i Norge.

Utbruddet førte til at NorgesGruppen som blant annet eier matbutikkene Meny, Spar og Joker trakk deres Chevre hvitmuggost fra butikkene.

Les også

Seniorforsker Lin Thorstensen Brandal ved Folkehelseinstituttet (FHI) bekrefter at smitten også har rammet her til lands:

«I forbindelse med utbruddet som er meldt fra Frankrike knyttet til listeria i pasteurisert ku- og geitemelksost er det en person i Norge som kan knyttes til dette utbruddet. Personen er trolig smittet i utlandet,» sa hun til Dagbladet.

Spiste mat i olje

I Italia er situasjonen en annen, men like alvorlig. To dødsfall og sykehusinnleggelse av 17 personer har blitt koblet til botulisme.

Ifølge avisa La Repubblica kom smitten fra brokkoli i olje, solgt fra en matvogn i Calabria.

Avisen opplyser også at rundt 73 prosent av matbårne botulismetilfeller i landet skyldes grønnsaker konservert i olje eller vann, deriblant sopp.

En sjelden, men farlig sykdom

Les også

Selv om botulisme er svært sjelden i Norge, understreker FHI at sykdommen kan være alvorlig. Seniorrådgiver Heidi Lange i FHIs avdeling for smittevern og beredskap forklarer hva som skjer når bakterien får utvikle seg:

«Dersom sporene kommer over i mat og det er gode vekstvilkår og ingen tilgang på luft, kan bakteriene aktiveres, vokse og produsere toksin. Botulisme smitter ikke fra person til person,» sier Lange.

Hun minner om at bakteriesporene kan finnes i jord, søle, sedimenter og i dyretarm, og at de tåler vanlig varmebehandling. Nettopp derfor er det avgjørende med strenge hygienetiltak i kommersiell matproduksjon, noe som gjør at tilfellene i dag er sjeldne.

Norske forhold

Selv i Norge kan man oppleve botulisme. Ifølge Lange gjelder dette først og fremst hjemmelaget hermetikk og fermenterte matvarer:

«Det er først og fremst hjemmelagde fermenterte eller hermetiserte produkter laget av skinke, pølser, fisk og grønnsaker som har forårsaket tilfeller av matbåren botulisme,» sier hun.

Les også

De siste årene har de fleste tilfellene hatt tilknytning til rakfisk som ikke er varmebehandlet før servering. For å redusere risiko er riktig salting, streng hygiene og korrekt temperatur under tilberedning helt avgjørende.

Viktige råd til forbrukere

FHI kommer med flere tydelige råd til folk flest. Lange trekker blant annet frem at man bør være særlig oppmerksom på hermetikk i en tid der mange lagrer mat til beredskap:

«Man bør unngå å bruke hermetikk som buler, da dette indikerer gassdannelse fra anaerobe bakterier,» understreker hun.

Selv om botulisme kan være alvorlig, er sykdommen sjelden i Norge. Tallene viser null til to tilfeller i året. Likevel advarer FHI mot noen matvarer: spedbarn under ett år bør aldri få honning.

Til slutt råder Lange til å ta symptomer på alvor:

Les også

«Lege bør kontaktes dersom man er bekymret for egen eller barns allmenntilstand. Jo yngre barna er, desto mindre skal det til for at lege bør kontaktes,» sier hun.

Ads by MGDK