Forvirringen i rettsdokumentene er til å ta og føle på.
Akkurat nå leser andre
Det er ikke hver dag en advokat med navnet Mark S. Zuckerberg går til sak mot tech-milliardæren Mark Zuckerberg. Men det er akkurat det som nå skjer i Indiana, USA. Det melder LadBible.
Navnet som skaper trøbbel
Mark S. Zuckerberg er en konkursadvokat som har drevet sitt advokatfirma i flere tiår. Problemet? Facebook – nå Meta – tror gang på gang at han utgir seg for å være Meta-sjefen med samme navn. Resultatet har vært en rekke suspensjoner av både hans private og profesjonelle Facebook-kontoer.
Ifølge advokaten har hans firmaside blitt deaktivert fem ganger, og hans personlige konto havnet i «Facebook-fengsel» fire ganger de siste åtte årene. Hver gang skjer det med samme beskjed fra Meta: han skal angivelig ha brutt retningslinjene ved å «utgi seg for en kjendis» og «bruke falskt navn».
Store økonomiske tap
Zuckerberg-advokaten understreker at dette ikke bare er en irritasjon – det går hardt utover virksomheten hans. Han anslår at han har tapt tusenvis av dollar på grunn av de hyppige suspensjonene, inkludert en gang hvor han hadde brukt 11.000 dollar (omtrent 120.000 kroner) på Facebook-annonser før kontoen hans ble stengt.
«Det er som å betale for en reklameplakat, bare for å få den dekket med et teppe», sier han.
Les også
«De tar pengene mine, men jeg får ingen effekt av det.»
Har prøvd alt
Mark S. Zuckerberg hevder at han gjentatte ganger har sendt inn bilde-ID, kredittkort og bilder av seg selv for å bevise at han faktisk er den han sier han er – og ikke forsøker å etterligne den verdenskjente Meta-sjefen.
Han mener Meta burde ha funnet en løsning for lenge siden:
«Et teknologiselskap på deres nivå burde kunne skille mellom ekte personer og falske kontoer», sier han.
Går til søksmål
Nå har han fått nok. Han har saksøkt Meta i Marion County, Indiana, for uaktsomhet og kontraktsbrudd. Han krever blant annet å få tilbake pengene han brukte på annonser, og at Meta skal dekke advokatutgiftene hans.
Les også
«Jeg har egentlig ikke lyst til å gå til sak mot dem. De har flere penger, flere advokater og mer makt. Men jeg vet ikke hvordan jeg ellers skal få dem til å høre på meg», sier han.
Meta: – Vi ser på saken
En talsperson fra Meta sier de har mottatt klagen og at de nå undersøker den. Kontoen til advokaten skal ha blitt gjenopprettet, og Meta sier de jobber med å hindre at noe lignende skjer igjen.
Mark S. Zuckerberg tar det hele med et glimt i øyet til slutt. Hvis Meta-sjefen skulle finne på å tilby en uke på yachten sin som unnskyldning, sier han at han nok hadde takket ja.