Mattilsynet øker tiltakene mot munn- og klauvsjuke i Norge

28/04/2025 16:21

Yvonne

NYHETER
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Sist det var et utbrudd i Norge var i 1952. Nå heves farenivået.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Det pågår for tiden et utbrudd av munn- og klauvsjuke (MKS) hos storfe i Slovakia og Ungarn.

Sykdommen er svært smittsom og rammer klauvdyr som sau, geit, storfe, svin og tamme og ville hjortedyr. 

Det har fått Mattilsynet til å sette i verk flere tiltak for å hidre at den svært smittsomme sykdommen kommer til Norge.

Mattilsynet har økt beredskapen mot munn- og klauvsjuke (MKS) fordi et utbrudd her til lands vil få store konsekvenser.

"Nå er det viktig at du som eier dyr som er mottakelige for MKS, har økt årvåkenhet for symptomer på MKS hos dyrene dine.", skriver Mattilsynet i en melding.

Munn- og klauvsjuke er en svært smittsom dyresykdom som også kan smitte via meieriprodukter, slakteprodukter, hud, noen kjøttprodukter og jakttroféer.

Det er forbudt å ta med matvarer og andre produkter fra dyr fra områder med utbrudd av smittsomme dyresykdommer, opplyses det.

Myndighetene i Ungarn og Slovakia har innført tiltak for å begrense spredningen av sykdommen. Det er også innført tiltak i deler av Østerrike, siden det ene utbruddet i Ungarn er nær grensa mot Østerrike.

Alle dyr i anlegg med påvist smitte vil bli avlivet. Det er opprettet restriksjonssoner rundt dyrehold med påvist smitte.

I restriksjonssonene er det innført en rekke forbud, inkludert jaktforbud.