Fredag kveld førte en regnefeil i systemet til at en stor gruppe nordmenn som hadde tippet på EuroJackpot, fikk beskjed om at de hadde blitt millionærer. Problemet var bare at det slett ikke var tilfellet.
Champagnen ble poppet og feriereiser planlagt over det ganske land før feilen ble oppdaget.
Det var VG som skrev om skandalen først.
Det er blitt avdekket flere alvorlige feil i selskapet de siste månedene, og fredagens hendelse kommer på toppen av disse.
Veldig lei seg
Lørdag morgen reagerte både Lotteritilsynet og Kulturministeren og Norsk Tipping ble innkalt til hastemøte.
Tonje Sagstuen, sjef i Norsk Tipping, sier hun er fryktelig lei seg for å skuffet mange som fredag trodde de hadde vunnet store beløper.
"Jeg har fått mange meldinger fra folk som hadde rukket å legge planer for ferier, kjøp av leilighet eller oppussing før de klar over at beløpet var feil. Til dem kan jeg bare si: Unnskyld! Men jeg skjønner jo at det er en mager trøst", sier Sagstuen i en pressemelding.
Norsk Tipping får sterk kritikk, fra både enkeltkunder, Lotteritilsynet og kulturministeren.
Utmeldingen om skandalen er ikke første offisielle beskjed fra tippeselskapet.
Ny direktør
Tidligere på dagen fredag sendte nemlig selskapet ut en pressemelding om endringer i ledelsen. Der kom det frem at selskapet har forfremmet en av sine ansatte, Linda Eng Strand, til stillingen som ny direktør for Merkevare og marked i Norsk Tipping.
Hun tiltrer i stillingen 1. august.
"Jeg er veldig glad for at Linda har takket ja til denne utfordringen. Hun har vært ansatt i Norsk Tipping siden 2004, og har lang og solid erfaring som leder innenfor arbeidsområdene merkevare, marked, kommunikasjon, sponsor og samfunnsansvar i Norsk Tipping. Hun blir nå sentral i arbeidet med å følge opp den viktige jobben som pågår med å balansere Norsk Tippings synlighet opp mot krav og forventninger i lov og forskrift", sier adm. dir. Tonje Sagstuen.
Skal bygge opp omdømmet
Eng Strand har med sine år i Norsk Tipping bred kunnskap og forståelse for pengespillbransjen, selskapets samfunnsoppdrag, forretningsdrift og overskuddsfordeling. Hun har gjennom en lang karriere etablert et stort nettverk og gode relasjoner i næringslivet, idretten, kulturlivet og frivillige organisasjoner i Norge, skriver selskapet i meldingen.
Ansettelsen kommer ikke som konsekvens av krisen i Norsk Tipping, men det er klart at den nye direktøren vil få en travel jobb med å bygge opp omdømmet til selskapet som står i sin største krise noensinne.

Foto: Norsk Tipping