Sjokk i norsk storklubb: Flere stjerner må ned i lønn

11/07/2023 12:30

Emma

Nyheter
Lagbilde fra 2022/2023 sesongen / Foto: Titt Melhus
Lagbilde fra 2022/2023 sesongen / Foto: Titt Melhus
Ifølge TV 2 er den norske håndballklubben Kolstad i alvorlige økonomiske problemer.

Dette er de store ordene som har blitt brukt når praten har falt på den norske håndballklubben Kolstad.

Et tronskifte i norsk håndball er allerede en realitet etter at klubben gjorde nullen og vant tre av tre titler forrige sesong. Og med ankomsten av superstjernene Sander Sagosen, Magnus Abelvik Rød og Gøran Søgard Johannesen, skal klubben spille om de absolutte topplasseringene i Champions League neste sesong.

Men mye tyder på at suksessen får en brå slutt.

Uansett skriver TV 2 -  basert på anonyme kilder - at Kolstad er i store økonomiske problemer.

Stjerner må ned i lønn
Det er sponsorinntektene som er mangelvare, og allerede før Sagosen og Abelvik Rød har rukket å delta på første trening med laget, skal spillertroppen og klubbens ansatte ha blitt bedt om å svelge 30 prosent lønnskutt det første året og 20 prosent året etter.

TV 2 har vært i kontakt med Kolstads styreleder Torkil R. Iversen for å få bekreftet den økonomiske usikkerheten.

Styreleder har imidlertid henvist til klubbens daglige leder, Jostein Sivertsen, som foreløpig ikke har kommentert saken.

I mars forklarte Sivertsen til norske medier at klubben har konkurransedyktig lønn.

Saken har absolutt skapt overskrifter i Norge. Den norske håndballeksperten Bent Svele kaller nyheten «rystende».

– Det er enormt mye penger. Har de et lønnsbudsjett på nærmere 53 millioner kroner, bør de kutte det med drøyt 15 millioner kroner. Jeg er spent på konsekvensene for hele prosjektet, sier Bent Svele til TV 2.

Læs også:

Legg det under jordbærplanten din: Da får du sommerens beste avling Det er en vanlig frustrasjon blant jordbærdyrkere å se rikelig blomstring uten at innhøstingen følger etter.
Dette er hva vitenskapen sier om å spise en banan til frokost Selv om det ikke er ideelt som et første måltid, kan det være fordelaktig å spise en banan før frokost eller som en del av en balansert frokost.