Suveren Thingnes Bø vant jaktstarten: –"Helt rått"

21/12/2024 13:40

Hanne

NYHETER
foto: LiveMedia / Shutterstock

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Johannes Thingnes Bø var ustoppelig under jaktstarten i verdenscupen i Annecy. Han startet løpet med to perfekte serier på liggende skyting og fulgte opp med en fantastisk tredje skyting stående.

På bare 20,7 sekunder skjøt han alle fem blinkene rett i sentrum.

"Det er helt rått", utbrøt tidligere skiskytterstjerne Ole Einar Bjørndalen under TV 2s sending.

Ustoppelig i sporet
Selv en strafferunde på siste skyting klarte ikke å true Thingnes Bøs suverene ledelse. Han gikk i mål 27,6 sekunder foran Eric Perrot fra Frankrike, som tok andreplassen, mens Émilien Jacquelin sikret tredjeplassen, 47,5 sekunder bak.

Vebjørn Sørum, Sebastian Samuelsson og Sturla Holm Lægreid fulgte på henholdsvis fjerde-, femte- og sjetteplass.

Dominerte både i løypa og på skytebanen
Thingnes Bø startet løpet med feilfri skyting, noe også Martin Uldal klarte. Men for Uldal, som tok sin første verdenscupseier torsdag, ble det for tøft å holde følge med den fem ganger verdenscupvinneren i løypa. To bom på andre skyting satte ham ut av tetkampen.

"De bak har nok litt fokus på sin egen kamp om pallen og lar Stryn være Stryn", sa TV 2-kommentator Ole Kristian Stoltenberg humoristisk om rivalene som måtte se Thingnes Bø dra fra.

Franske utfordringer
Franske Quentin Fillon-Maillet fikk en tung start med to strafferunder tidlig i løpet. Svenske Sebastian Samuelsson bommet først i andre runde og fulgte opp med en ny bom på tredje skyting, noe som også kostet dyrt i kampen om pallen.

Thingnes Bø viste nok en gang hvorfor han regnes som en av tidenes beste skiskyttere, med både rå løpsstyrke og presisjon på skytebanen.