Det kan bli en storslått sommerdag når kongefamilien samles til dåp for familiens nyeste medlem.
Datteren til prins Carl Philip og prinsesse Sofia, prinsesse Ines i Drottningholm slottskapell, samme sted som mange kongelige dåper har vært gjennomført tidligere.
Den lille prinsessen ble født 7. februar 2025 på Danderyds sykehus i Stockholm og er det fjerde barnet i familien, med tre eldre brødre: prins Alexander, prins Gabriel og prins Julian.
Tradisjon og kongelig navnevalg
Navnet ble offentliggjort av kong Carl Gustaf bare noen dager etter fødselen.
Prinsessen fikk navnet Ines Marie Lilian Silvia, og fikk samtidig tittelen hertuginne av Västerbotten.
Navnevalget hedrer flere i familien: Mormor Marie, grandtante prinsesse Lilian, og farmor dronning Silvia.
Samtidig med navneavsløringen, ble det holdt en tradisjonell Te Deum-gudstjeneste i Slottskapellet i Stockholm, hvor hele den svenske kongefamilien var til stede.
Dette skjer på dåpsdagen
Dåpsseremonien ledes av biskop Johan Dalman, mens hoffprest Michael Bjerkhagen vil assistere, ifølge informasjon fra det svenske kongehuset.
Etter seremonien vil det være mottakelse for inviterte gjester, og senere på dagen arrangeres det en privat lunsj for den nærmeste familien og dåpsgjestene.
Selv om prinsesse Ines bærer en hertugtittel, tilhører hun ikke det offisielle kongelige huset. Dette skyldes kongens beslutning i 2019, som gir yngre medlemmer større frihet til å forme sine egne liv – uten pliktene som følger med å være en del av det indre hoffet.
Det svenske hoffet har tidligere publisert et nydelig bilde av lille Ines, tatt av mamma prinsesse Sofia. Det vakte stor oppmerksomhet – og nå ser mange frem til nye glimt fra dåpsdagen i juni.