Forside NYHETER Ekspert advarer før lynsesongen: – Mange gjør en kostbar feil

Ekspert advarer før lynsesongen: – Mange gjør en kostbar feil

Lightning,lyn
Shutterstock.com

Lynsesongen er i gang, og hvert år får forsikringsselskapene inn en rekke skademeldinger på ødelagt elektronikk. Ifølge en ekspert kunne mange av skadene vært unngått med enkle grep.

Juli er den mest aktive måneden for lynnedslag i Norge. Bare i juli i fjor registrerte Meteorologisk institutt over 241.000 lynnedslag – fem ganger flere enn i samme måned året før.

Likevel er det mange som ikke tar nødvendige forholdsregler for å beskytte elektronikken hjemme.

«Dette er tiden på året hvor det virkelig smeller. Da ryker det også mye elektronikk som kunne vært reddet med enkle grep, men mange er for slappe», sier Lill Cecilie Bjørndal Klementsen, fagsjef for bygning i Frende Forsikring.

Mange glemmer dette

En undersøkelse Norstat har gjennomført for Frende viser at mange gjør noe for å beskytte utstyret når det lyner, men langt fra alle gjør nok.

41 prosent lar være å lade mobil, PC og annet elektronisk utstyr, mens 32 prosent trekker ut kontakten til TV-en. Bare 23 prosent kobler fra ruteren, og 13 prosent gjør ingenting.

«Mange gjør noe, og det er bra. Men mange dropper også viktige grep. Hvis du dropper å lade mobilen, men ikke trekker ut ledningen til TV, blir det litt halvhjertet. Vi ser mange TVer som ryker om sommeren», sier Klementsen.

Hun mener spesielt ruteren ofte blir glemt.

«Den er både koblet til strøm og ofte til kabel eller fiber. Da har den flere veier inn for overspenning, og ryker den mister du gjerne både TV og nett.»

Dette bør du aldri gjøre

Noen velger også løsninger eksperten fraråder.

Tre prosent oppgir at de trekker ut kontakten til fryseren, mens to prosent gjør det samme med kjøleskapet.

«Det skal du aldri gjøre. Det er bedre at lynet ødelegger maten du har i fryseren enn at du trekker ut kontakten og ødelegger den selv», sier Klementsen.

Overspenningsvern er ikke nok

Nesten én av fem svarer at de stoler på overspenningsvern og derfor ikke gjør noe mer.

Klementsen understreker at slike vern gir god beskyttelse mot mindre spenningsvariasjoner og lynnedslag et stykke unna, men ikke nødvendigvis ved kraftige nedslag i nærområdet.

«Overspenningsvern er bra, men det er ingen garanti. Lynet kan fortsatt gjøre skade. Det tryggeste er å trekke ut kontaktene.»

Rådene før tordenværet

Frende anbefaler at du:

  • Trekker ut TV, ruter og annet følsomt elektronisk utstyr.
  • Unngår å lade mobil, PC og nettbrett mens det lyner.
  • Følger med på værmeldingen og kobler fra utstyr før uværet kommer.
  • Lar kjøleskap og fryser stå tilkoblet.
  • Trekker ut unødvendig elektronikk før du reiser på ferie.

«Sommeren er en tid for mange lynnedslag, samtidig som mange er bortreist. Det kan være lurt å ta ut noen kontakter du ikke trenger å ha i støpselet når du reiser på ferie. Det betyr for eksempel at du kan dra ut TV-en før du drar, men du skal ikke plugge ut kjøleskapet eller fryseren», sier Klementsen.

Ads by MGDK