Forside LIVSSTIL Har du også merket det? 3 av 4 kvinner sover...

Har du også merket det? 3 av 4 kvinner sover dårlig på dette tidspunktet

Sleep, sleeping
f.t.Photographer / Shutterstock.com

Norske kvinner skiller seg ut i ny undersøkelse.

Sliter du med søvnen enkelte netter uten å forstå hvorfor? En ny undersøkelse viser at tre av fire kvinner får dårligere søvn i dagene før menstruasjonen. Norske kvinner skiller seg også ut på flere områder.

Det er ikke tilfeldig at mange kvinner opplever mer urolig søvn på bestemte tidspunkter i måneden.

En ny rapport fra helseteknologiselskapet Withings viser at søvnkvaliteten synker hos hele 76 prosent av kvinnene i undersøkelsen i uken før menstruasjonen.

Analysen omfatter rundt 469.000 menstruasjonssykluser fra 69.000 kvinner i 11 land, inkludert Norge.

Og det er særlig kvaliteten på søvnen som påvirkes.

Sover nesten like lenge

Ifølge rapporten sover kvinnene i gjennomsnitt bare fem minutter mindre i dagene før menstruasjonen.

Likevel synker tiden med dyp søvn, mens andelen lettere søvn øker.

Samtidig stiger den nattlige pulsen med gjennomsnittlig 2,8 slag i minuttet. Dette skjer hos ni av ti kvinner i undersøkelsen.

«Når vi ser over 469 000 sykluser, finner vi at det samme mønsteret opptrer igjen og igjen: I dagene før en menstruasjon blir pulsen høyere og søvnen lettere», sier Livia Robic, kvinnehelseekspert i Withings.

Norske kvinner skiller seg ut

Norge kommer dårlig ut på flere av målingene.

De norske deltakerne hadde den laveste samlede andelen dyp søvn og REM-søvn blant landene i undersøkelsen.

I uken før menstruasjonen utgjorde disse søvnfasene 40,8 prosent av natten.

Norske kvinner hadde også en gjennomsnittlig søvnlengde på 7 timer og 11 minutter.

Rapporten viser dessuten at 77 prosent av de norske kvinnene veide mer under menstruasjonen enn i dagene rett etter.

Den gjennomsnittlige økningen var 0,32 kilo. Ifølge Withings skyldtes mye av dette økt væskemengde i kroppen, ikke fett.

Dette kan være forklaringen

Hormonelle endringer gjennom menstruasjonssyklusen kan forklare hvorfor søvnen påvirkes.

Etter eggløsningen øker produksjonen av hormonet progesteron. Dette bidrar til høyere kroppstemperatur og kan gjøre det vanskeligere å oppnå dyp søvn.

Withings fant at søvnkvaliteten var på sitt laveste tre til fem dager før menstruasjonen.

En tidligere studie fra NTNU, publisert i PLOS ONE, har også funnet forskjeller i søvndybde mellom første og andre halvdel av menstruasjonssyklusen.

Undersøkelsen fra Withings er basert på målinger fra selskapets egne produkter. Funnene viser sammenhenger, men dokumenterer ikke at hormonendringene alene er årsaken. Deltakerne er heller ikke nødvendigvis representative for alle kvinner.

Ads by MGDK