Nå eksploderer julepriskrigen. Her stuper prisene.
Julehandelen kan bli betydelig billigere for norske forbrukere.
Nå trapper Rema 1000 og Extra opp priskrigen på julevarer, mens Kiwi har senket prisene på flere grønnsaker helt frem til nyttår.
Kutter prisen på 22 julevarer
Det er fortsatt sju uker til jul, men kampen om julekundene er allerede i full gang.
Torsdag 5. november kutter Rema 1000 prisene på 22 populære julevarer.
Ifølge Dagbladets DinSide ligger reduksjonene på mellom 10 og 60 prosent, med et gjennomsnitt på drøyt 30 prosent.
Og konkurrentene har ingen planer om å sitte stille.
Her stuper prisene
Rema 1000 har lansert kampanjen «Crazy juletider», med priskutt som skal vare helt frem til julaften.
«Vi har kuttet prisen på julevarene kundene faktisk handler nå. Priskutt på julegodteri, ingrediensene til julebakst og tilbehør til julemiddag merkes på sluttsummen på kassalappen», sier markedsdirektør Celin Kjenslie i Rema 1000 i en pressemelding.
Blant varene som nå blir billigere, finner vi skumnisser, adventskalender, marsipan og melis.
Også julefavoritter som surkål, rødkål, mandler og svisker er satt ned i pris.
Kjeden varsler dessuten flere priskutt utover november og desember.

Extra svarer på priskuttene
Det var Extra som for alvor startet årets julepriskrig allerede i oktober, da kjeden satte ned prisen på Berthas pepperkaker til bare 4,90 kroner.
Nå lover konkurrenten å svare på Remas nye prisgrep.
«Vi skal selvsagt fortsatt være den billigste kjeden og følger kuttene», sier Harald Kristiansen, kommunikasjonsdirektør i Coop, til DinSide.
Extra trekker også frem gode tilbud på blant annet gulrøtter, druer og mango.
Kiwi kutter med over 50 prosent
Samtidig har Kiwi kastet seg inn i priskampen med betydelige reduksjoner på norske grønnsaker.
Ifølge en pressemelding fra Kiwi er blant annet kålrot satt ned fra 19,90 til 9,90 kroner per kilo, en reduksjon på over 50 prosent.
Gulrøtter på 750 gram er redusert fra 34,90 til 19,90 kroner, mens små gule poteter på 900 gram nå koster 19,90 kroner mot tidligere 29,90.
Prisene skal holdes nede helt til nyttårsaften.
De dyreste julevarene mangler
Men selv om priskrigen er i gang, er det foreløpig særlig julegodteri, bakevarer og tilbehør som har fått de største kuttene.
Ribbe, juleskinke og flere andre sentrale julemiddagsvarer er ennå ikke omfattet av kampanjene hos noen av lavpriskjedene.
Dermed kan det lønne seg å følge med fremover.
Forbrukere bør også sammenligne kilopriser og totalprisen på handlekurven, ikke bare la seg lokke av store rabattprosenter på enkeltvarer.
Med flere uker igjen til jul kan priskrigen fortsatt bli langt tøffere.