Forside FORBRUKER Brukt på sykehus og i barnehager: Frykter lungeskader etter bruk...

Brukt på sykehus og i barnehager: Frykter lungeskader etter bruk av desinfeksjonsmiddel

Brukt på sykehus og i barnehager: Frykter lungeskader etter bruk av desinfeksjonsmiddel
Foto: MGDK

Nå frykter kommunen lungeskader.

Det brukes til desinfisering på blant annet skoler, i barnehager og i helsevesenet. Nå har Trondheim kommune satt foten ned og stanser bruken av LifeClean.

Bakgrunnen er bekymring for mulig helserisiko – og erfaringer fra St. Olavs hospital.

Trondheim kommune har besluttet å slutte å bruke desinfeksjonsmiddelet LifeClean og tar produktet ut av innkjøpsavtalen.

Det skriver Kommunal Rapport.

Bekymret for helsefaren

Beslutningen kom etter forslag fra kommunens bedriftshelsetjeneste i samarbeid med hovedverneombudet.

Kommunen mener helsefaren kan være større enn det produktets faremerking gir uttrykk for. Det vises blant annet til en dokumentert lungeskade hos en ansatt ved St. Olavs hospital og flere ansatte som skal ha opplevd ubehag.

Kommunen har imidlertid ikke registrert tilsvarende skader blant sine egne ansatte.

«Vi jobber forebyggende med dette vedtaket», sier hovedverneombud Helen Leimbrock til nettstedet Fri Fagbevegelse.

St. Olavs undersøkte eksponeringen

Bekymringen rundt LifeClean har også tidligere ført til undersøkelser.

St. Olavs hospital opplyser at sykehuset gjennomførte målinger av eksponering for klordioksid ved ulike sengeposter.

Bakgrunnen var bekymring rundt eksponering og flere pasienter som var henvist til arbeidsmedisinsk poliklinikk med luftveissymptomer i forbindelse med bruk av LifeClean i perioden 2019–2024.

LifeClean inneholder klordioksid, og sikkerhetsdatabladet for produktet oppgir blant annet egne forholdsregler ved innånding og krav om at risikoen vurderes ut fra arbeidsoppgaven.

Leverandøren avviser kritikken

Leverandøren Partnermed mener på sin side at produktet er merket i tråd med gjeldende krav.

Selskapet opplyser ifølge FriFagbevegelse at hendelsene ved St. Olavs stammer fra pandemien, da desinfeksjonsmidler ble brukt langt mer enn normalt. Etter hendelsene skal nye tester ha blitt gjennomført, samtidig som retningslinjer og etiketter ble oppdatert.

Leverandøren opplyser at de ikke kjenner til nye mulige helseskadelige hendelser etter dette.

Partnermed er heller ikke kjent med at andre kommuner eller helseforetak har fattet et tilsvarende vedtak som Trondheim.

Ads by MGDK