Nye regler ved boligkjøp: Nå blir dette forbudt

16/06/2025 07:13

Yvonne

FORBRUKER
Foto: Shutterstock
Hvis du planlegger å kjøpe bolig, må du være oppmerksom på en ny endring som gjelder fra den 1. juli.

AKKURAT NÅ LESER ANDRE OGSÅ

Det er hett på boligmarkedet akkurat nå – og vi snakker ikke bare om temperaturen. Det ligger nemlig rekordmange boliger ute for salg:

Hele 54.367 boliger er registrert hittil i år. Det er en økning på 16,6 prosent sammenlignet med samme tid i fjor, ifølge tall fra Eiendom Norge.

Samtidig har boligprisene krøpet oppover. Bare i mai steg de med 0,2 prosent, og siden nyttår har prisene økt med solide 7 prosent.

Men midt i det hele kommer en regelendring som snur opp ned på noe mange boligkjøpere har vært frustrerte over i årevis.

Det er få ting som føles mer urettferdig enn å ha funnet drømmeboligen, kjempet i en budrunde, lagt inn et solid bud – og så plutselig få beskjed om at boligen er solgt til noen du ikke engang visste var med.

Du får aldri vite hvem, hvor høyt de bød eller om du kunne ha stukket av med boligen selv, hvis du bare hadde fått sjansen til å svare. Mange boligkjøpere har stått igjen med en følelse av å bli overkjørt.

Nye regler
Men nå er det slutt på den utbredte praksisen.

Fra den 1. juli blir det nemlig forbudt med hemmelige bud i bolighandelen. Ja, du leste riktig.

Den nye regelen, som er en del av en endring i eiendomsmeglingsloven, gjør det ulovlig å gi bud som ikke blir videreformidlet til de andre budgiverne.

Det har tidligere vært en utbredt og sleip taktikk – særlig i Oslo-markedet – å kuppe en bolig med et "hemmelig bud" i siste sekund.

Nå blir det altså slutt på dette spillet i kulissene. Finanstilsynet får også større muskler for å følge opp dem som ikke følger reglene.

Eksperter og kunder jubler
Både ekspertene og forbrukerne jubler.

"Dette har vært irriterende og til dels alvorlig for de som ikke har fått drømmeboligen fordi de har blitt hindret av hemmelige bud.– Dette har vært irriterende og til dels alvorlig for de som ikke har fått drømmeboligen fordi de har blitt hindret av hemmelige bud", sier Fagdirektør Olav Kasland i Forbrukerrådet til Nettavisen.

Han kaller det en uting som har skapt mistillit til meglere, og som i mange tilfeller har ført til at vanlige boligkjøpere føler seg lurt.

Også flere meglere er glade for at praksisen som for det meste har blitt brukt av advokater og proffe boligspekulanter, blir forbudt.