Statens vegvesen har lansert en lang rekke digitale løsninger for å gjøre det enklere for alle kundene som har bruk for å komme i kontakt med dem.
Rett før jul ble det mulig å booke tid på trafikkstasjonen på nett i stedet for å møte opp og stå i kø.
Nå lanseres en ny ordning som vil glede mange.
Hvert år bestiller 70.000 nordmenn prøveskilt på trafikkstasjonen for å for eksempel prøvekjøre en bil eller frakte et kjøretøy uten skilt fra A til B. Nå lanseres en ny løsning som vil gjøre livet enklere for disse.
Blir enklere
"Digitalisering er et viktig verktøy i møte med vår tids oppgaver – både store og små. Nå ønsker vi å gjøre det litt enklere å flytte og prøvekjøre biler som ikke er registrert. Med digitale prøveskilt kan kjøretøyet brukes med de ordinære skiltene, og man slipper å dra på trafikkstasjonen for å kjøpe de røde klistremerkene", sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Et digitalt prøveskilt kan du kjøpe på nett, og du får lov til å bruke kjøretøyet med de ordinære skiltene. Du slipper derfor å dra på trafikkstasjonen for å kjøpe de røde klistremerkene.
Med en digital løsning istedenfor fysiske klistremerker, sparer du både tid og penger. Du er heller ikke avhengig av åpningstidene til trafikkstasjonen for å skaffe deg prøveskilt.
Artikkelen fortsetter under bildet.

Foto: Thorstein Trogstad / Statens vegvesen
En videreføring av av- og påregistrering på nett
Forslaget er en videreutvikling av ordningen med frivillig av- og påregistrering uten å levere inn skilt, som trådte i kraft 12. september 2022. I stedet kan et digitalt dagsprøveskilt være et alternativ til ordinære prøveskilt.
Ordinære prøveskilt er røde klistremerker som brukes når et kjøretøy som ikke er registrert, skal flyttes, prøves, demonstreres eller kjøres i forbindelse med registrering.
"Det vil bli mulig å kjøpe digitalt prøveskilt i vår selvbetjeningsløsning ved å logge inn på Din side på vegvesen.no. Ikke-digitale kunder kan fortsatt bestille time på en trafikkstasjon og kjøpe prøveskilt, slik som i dag", sier Lasse Stentorp Haugen, kontorsjef i Statens vegvesen.
Forslaget med digitalt prøveskilt, er nå sendt på høring. Om ordningen blir vedtatt kan den bli tatt i bruk sent 2025 eller 2026.